شنبه, 28 ارديبهشت 1398 ساعت 15:33
خواندن 468 دفعه

فرمایشات حضرت آیت الله میلانی دامت برکاته درجلسه قرائت قرآن کارکنان بنیاد فرهنگی امامت روز سوم رمضان المبارک 1440

بسم الله الرحمن الرحیم
پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم  وصیت کردند وصیت آنحضرت در همه کتب موجود است پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم  بدون وصیت ازاین عالم نرفتند. معنای وصیت را هم میدانید معنایش اینست که انسان برای بعد ازخودش برای بازماندگان و اموالش فکری بکند.
اگر مالی برجای مانده تکلیف آن را مشخص کند کسی که متصدی این امور میشود را وصی میگویند که امور بعد از میت را عهدار میباشد تاانجام بدهد .
پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم  آن مقام نبوتشان و رسالتشان ، هادویتشان و سایر مقاماتی را که داشتند را باید کسی بعداز خودشان انجام بدهد در این عالم در رابطه با امتشان در رابطه با شریعت شان و دینشان باید کسی باشد که انجام بدهد وادامه بدهد آن راه را .
ما میگوییم امیرالمومنین علی علیه السلام وصی رسول الله هست به استثناء نبوتشان تمام آنچه را که پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم  به عهده داشتند بر عهده امیرالمومنین بود بعداز ایشان .
پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم  وصیت کردند گفتند بعد از من قرآن وعلی لن یفترقا علی الحوض . چون دو جور روایت هست قرآن واهل بیت عترت  روایت بعدی مشخص کردند قرآن وعلی .
امیرالمومنین و ائمه اطهار علیهم السلام سه کار کردند :
اول اینکه قرآن را برای ما تفسیر کردند. دوم اینکه احکام را برای ما شرح دادند و تبیین کردند. سوم اینکه مربوط میشود به ماه مبارک رمضان بالخصوص به ما یاد دادند که چگونه با خداوند متعال مناجات کنیم .  وقتی کوچکتری بخواهد با بزرگیر حرف بزند آداب سخن گفتن با آن بزر گتر را باید رعایت کند. حرف زدن با خداوند متعال هم آدابی دارد.آن وقت خدا کجا این بنده کجا ( این تراب و رب الارباب).
حالا میخواهیم با خدا مناجات کنیم در ماه مبارک ارتباطمان با قرآن کریم کمی بیشتراز اوقات دیگر است . هم انس مان با خدا بیشتر می شود که مناجات کنیم آنهم به برکت اهل بیت علیهم السلام هست که این را به ما یاد داده اند .
 این  مناجات ها اولا از مدح وثنای خداوند متعال شروع می شود این آداب مناجات با خداست اولا مدح وثنای خداوند متعال . دوم حمد خداوند متعال . سوم  صلوات برمحمد وآل محمد علیهم السلام.
بعد از این سه مرحله انسان حرف خودش را میزند چه حرفهای مادی وچه حرفهای معنوی این آداب است.
این دعایی که امروز بعداز نماز خوانده شده در مفاتیح الجنان است تا آنجا که یادم هست دعاهای ماه مبارک رمضان عمدتا ازامام زمان ارواحنافداه است . قسمتی ازدعاها که میخوانیم مربوط به آنحضرت است که معلوم میشود استاد حرف زدن ما باخداوند متعال امام زمان است . این دعایی که الان خوانده شد مستجاب نمیشود الا در زمان حضرت ولی عصرعجل الله فرجه  . پس در حقیقت ما از خداوند متعال فرج حضرت را میخواهیم که حلال همه مشکلات است .
من در روز نیمه شعبان در بنیاد فرهنگی امامت اعلام کردم که از طرف من این کلام را پخش کنید که: اصلاح نمیشود امور مگر اینکه منقطع شویم از غیر امام زمان ومتمرکز شویم به حضرت ولی عصر . تا وقتی عموم مردم این  حالت را پیدا نکنند توجهی نمیشود.
حالا در همین دعا : "اللهم غیر سوء حالنا بحسن حالک"
غیر سوء حالنا بحسن حالک یعنی چه؟ یعنی خدا تغییر بدهدوضع مرا؟  خدا تغییر بدهد یا خودم تغییر بدهم؟
"غیر سوء حالنا " یعنی مرا موفق بدار که حال بدم را تغییر بدهم و حال خدایی پیدا کنم  .
قرآن میفرماید "ان الله لایغیر ما بقوم حتی یغیر ما بانفسهم " میخواهیم خدا به ما نظر کند به اعمال خودمان نظاره کنیم ببینیم چکاره هستیم.تغییری در احوالاتمان بدهیم و خداوند تغیر میدهد .
ماه مبارک خاصیتش این است که خودمان را عوض کنیم. قدیم اطلاع داشتم بزرگان نیروی انتظامی میگفتند در ماه مبارک رمضان آمار جرم وجنایت کم میشود چرا کم میشود؟ چون همان آدم های فاسق و فاجر هم بیاد خدا می  افتند. هنراین است که این وقتی انسان بیاد خدا افتاد وجرائمش را کم کرد این تغییر درحالش موقت نباشدکه ماه مبارک تمام شد برگردیم واقعا تصمیم بگیریم در حالمان تغییر ایجاد شود. این نمیشود که انسان فکر کند هم آزاد باشد وهر طوری که دلش بخواهدوهم بیاد خدا باشد وخدا اور ا بیامرزد بنظرم این درست نیست .الان را نمیدانم اما سابق کسانی را میدانستم که کسانی مشهد به زیارت امام رضا علیه السلام می آمدند و گردن را هم کج میکردند اما در برگشتن درشمال کنار دریا آن مسائل .
حالا الطاف خدا واهل بیت چگونه است آن حرف دیگرست .
ما باید حیا کنیم اینکه کنار دریا همه کارها را بکنیم حالا به مشهد که رسیدیم آن خانم چادری سرش بکند یا آن آقا گردنش را کج کند اینها بازیگری با خداست و درست نیست . بیایید مردانه با خداوند متعال قرار بگذاریم این خیلی مهم است و مرگ هم خبرنمیکند حالاباید فکر کنیم در ماه مبارک امسال آدم خوبی شدیم و بعداز ماه مبارک دوباره شروع کنیم به بی عاری کردن؟ بگوییم ماه مبارک باز برمیگردیم از کجا معلوم است مگر نمیبینیم مرگها را . بخصوص حق الناس ها را . که نه فقط جنبه مالی ومادی دارد. مالی یکی از آنهاست آبروی مردم ؛ من اگر چیزی برعلیه کسی نوشتم این ضررش خیلی بیشتر از مبلغ بزرگی است از اموال آن شخص و مسئولیتش خیلی سنگین تر است باید مواظب باشیم . ان الله لا یغیر ....این یک واقعیتی است .
چیزهایی که عرض کردم اول باید در خودم پیاده کنم تا اثر کند .اینکه حرف من اثر نمیکند چون در خودم پیاده نکرده ام .
وصلی الله علی محمد وآل الطاهرین

رمضان المبارک 1440 هـ.ق