یکشنبه, 09 ارديبهشت 1397 ساعت 18:56
خواندن 603 دفعه

پاسخ به شبهه احمد کاتب در ولادت امام زمان

احمد کاتب درصدد آن است که از اختلافي که در مسأله ولادت حضرت مهدي (عليه السلام) پديد آمده بهره برداري کرده و از آن براي سست جلوه دادن مسأله ولادت حضرت استفاده نمايد.

در پاسخ او مي گوييم:

اولا: اختلاف در موضوع و قضيه‌اي هرگز مستلزم نبود آن موضوع نيست، بلکه بر وجود آن دلالت دارد، و گرنه هيچ قضيه‌اي را نمي‌توان به اثبات رسانيد؛ زيرا در هر قضيه و موضوعي از جهات مختلف اختلاف شده است.

آيا امت اسلامي بعد از پيامبر مطابق احاديث، به 73 فرقه تقسيم نشدند؟

آيا اين افتراق و تفرق باعث مي‌شود که اصل اسلام زير سؤال رفته و در گزاره‌هاي ديني شک نماييم؟

ثانيا: همانگونه که از وضعيت سياسي آن زمان و مخفي بودن امر ولادت به جهت آن وضعيت استفاده مي‌شود، اختلاف امري طبيعي به نظر مي‌رسد.

ثانيا: مطابق نقل شيخ مفيد رحمه الله جامعه شيعي بعد از مدتي نه چندان دور به وحدت نظر در امر ولادت حضرت مهدي (عليه السلام) رسيدند. او مي‌گويد: « از اين فرقه‌ها که ذکر شد در اين زمان که سال 373 است به جز فرقه دوازده امامي که قائل به امامت فرزند امام حسن عسکری (عليه السلام) است، فرقه‌ای وجود ندارد ....».[1]

جالب توجه اينکه، انکار برخي بر ولادت امام مهدي (عليه السلام) از ديد اهل بيت (عليهم السلام) مخفي نمانده و لذا در رواياتي به آن اشاره کرده‌اند.

شيخ صدوق به سند صحيح از امام موسي بن جعفر (عليه السلام) نقل کرده که فرمود: «صاحب هذا الأمر من يقول الناس لم يوجد بعد »[2]

« صاحب اين امر کسي است که [ بعضي از ] مردم مي‌گويند: هنوز متولد نشده است. »

 

 

[1]. الفصول المختاره، ص 321 ؛ مجلسی، بحار الأنوار، ج 37 ، ص 23.

[2]. صدوق، کمال الدين ص 360 ، مجلسی، بحارالأنوار ج 51 ص 159 ح 3.

منبع: کتاب تولد حضرت مهدي عجل الله تعالی فرجه الشریف

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن