سه شنبه, 14 آذر 1396 ساعت 11:48
خواندن 4327 دفعه

اعترافات مستشرقان درباره پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله) - محمود مطهری نیا

مستشرقان یا خاورشناسان مجموعه ای از دانشمندان و تجار مزدور غربی بودند که به منظور تحقق اهداف مختلفی نظیر شناخت بازار تجاری ایران، زمینه سازی بر ای استعمار، تبشیر و تبلیغ مسیحیت، توسعه سلطه حکام غربی و... به شرق و به خصوص ایران سفر کرده بودند و جالب است بدانیم بیش از ثلث سفرهای این جمعیت دست نشانده به ایران بوده است.
مطلقا نمی توان به این جمعیت و آثارشان اعتماد کرد لیکن گاه در لابلای این آثار اعترافاتی از دستشان در می رود که خواندنی و جالب است.علاقه مندان می توانند به مرکز جهانی اطلاع رسانی اهل بیت علیهم السلام مراجعه کند. در اینجا با هم برخی از آراء و اعترافاتشان را درباره بزرگوارترین شخصیت عالم هستی حضرت محمد صلی الله علیه و آله مرور می کنیم:
سر پرسی سایکس :
عقیده شخصی من این است که [حضرت] محمد(صلی الله علیه و آله) در میان مشاهیرعالم بزرگ ترین انسانی است که با یک مرام عالی تمام هم خود را مصروف این داشت که شرک و بت پرستی را از ریشه منهدم ساخته و به جای آن افکار بلند اسلام را برقرار سازد و او خدمت وافر و نمایانی که از این راه به نوع بشر نموده خدمتی است که من آن را ستایش نموده و سر تعظیم فرود می آورم(مقدمه تاریخ ایران ج 1 ، ص 23)
رینولد الین نیکلسون :
با ظهور [حضرت] محمد [صلی الله علیه وآله وسلم] پرده نفوذ ناپذیر ظلمت آن عهد ناگهان کنار زده شد و مردم جزیره العرب،بر اساس محکم سنن تاریخی پیدا کردند. (تاریخ ترجمه قرآن در جهان: .40)
توماس کارلایل :
دشمنان اگر به نظر حقیقت بنگرند خواهند فهمید در نفس این مرد بزرگ افکاری فوق طمع و دنیوی و جاه و سلطنت بوده است.
گر چه قرآن مشتمل بر آیات بلیغه توحید و تمجید مقام ارجمند خداوندیست ولیکن یگانه چیزی که در رای من سزاوار تقدیس و تقدیر ومورد اعجاب است همانا شعاع نظرهای نافذ محمد(صلی الله علیه و آله) است به اسرار امور ، که در میان آیات قرآنی ساطع و نمایان و تاثیر عمیقی در آیینه دلهای بی رنگ دارد . و این بزرگترین مزیتی است که حقا باعث تقدیس واعجاب است واگر بدیده عقل بنگریم این معنی موهبت و فضل خداوندیست که به محمد (صلی الله علیه و آله) از طرف خداوند حکیم اعطاء گردیده.
خوشا به محمد (صلی الله علیه و آله) با لباس خشن و طعام خشن سعی در اصلاح عالم و تبلیغ توحید خداوند حق نموده روز و شب در رنج و تعب کوشش درنشر عدل و فضائل اخلاق میکرد وابدا مانند اشخاص ضعیف النفس در تحمل شدائد و رنجها طمع و میل به شهرت اسم یا نیل بسلطنت نداشت و هرگز نمی خواست هیچ قسم سیطره در عالم داشته باشد بلکه نشر دین توحید و عدل را در عالم، وظیفه روحی و انسانی خود میشمرد. ( زندگی محمد : 34 -66)
لرد درهن :
پیشگویی هایی که (قرآن ) درباره آینده کرده است اطلاعات درست و شگفت انگیزی که دارد آن چنان است که حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) که استادی ندیده است به هیچ وجه نمی تواند از پیش خود آنها را فراهم ساخته و انشاءکند . ( بررسی شیوه های ا ص 124 به نقل از ، به سوی شناسایی اسلام ص .3)
آلفونس دولامارتین شاعر و نویسنده فرانسوی :
اگر بزرگی هدف ، کمی وسایل و عظمت نتیجه را برای یک نابغه بشری مقیاس بگیریم در تاریخ نظیری مانند حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) نمی توان یافت ، وی در ثلث اراضی مسکونی امپراطوری ها ،ارتش ها، قوانین، خاندان ها و توده های عظیم بشری را به حرکت در آورد، بیشتر و با عظمت تر از آن این است که عقل ها ، اندیشه ها، عقیده ها و روان ها را به نهضت در آورد. هیچ فردی داوطلبانه یا از روی اجبار هدفی عالی تر از هدف پیامبر اسلام نداشته است زیرا دین اسلام موجب از بین بردن موهوم پرستی گردیده است ، همان موهوم پرستی که بین خدا و مخلوقش به وجود آمده بود و همچنین باعث نزدیک کردن انسان به خدا و توسعه عقیده معقول خداپرستی می باشد و در میان آن همه هرج و مرج و بی نظمی و اغتشاش بت پرستان و معتقدین به خدایان متعدد، اسلام تنها فکر منطقی می باشد. هیچ پیامبری نتوانسته است ما نند پیامبر اسلام انقلابی آن چنان مقدس و طولانی و پر اهمیت در آن مدت خیلی کم به مرحله عمل در آورد زیرا هنوز دو قرن از آغاز کار پیامبر اسلام نگذشته بود که دین اونضج گرفت و اول بار در سه ناحیه عربستان و سپس در سایه کلمه توحید سواحل رود سیحون و هند غربی و مصر و حبشه و تمام آفریقای شمالی و بیشتر جزایر مدیترانه و قسمتی از خاک فرانسه و قسمت عمده سرزمین اسپانیا گسترش یافت . ( اسلام از دیدگاه ا ص 18 منقول از اسلام شناسی غرب ص 54کاظم مدرس، منقول از تاریخ ترکیه .)
بارتلمی هیلر :
[حضرت] محمد (صلی الله علیه و آله) از همه اعراب با هوش تر بوده و در دین داری از همه کس محکم تر و نسبت به مردم مهربان تر بوده است ، و به واسطه همین برتری بود که بدان قدرت و عظمت فوق العاده دسید ، ما این دین برزگی که او آورد و مردم را بدان دعوت کرد را ، برای پیروانش یکی از نعمتهای بزرگ خداوندی می شماریم . ( تمدن اسلام و عرب ، ص 129 ، 130)
گوستاولوبون :
اضافه بر آنچه گفته شد طبق گفته تاریخ نویسان عرب حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) بسیار خود دار و متفکر ، کم حرف ، احتیاط کار ، خوش قلب ، در رفتار و کردار خود بسیار مراقب ادب و پاکیزگی خویش بود تا پس از اینکه به ثروت و اقتدار نیز رسید هیچ گاه کارهای خود را به دیگری واگذار نکرد . او مردی بود بردبار در برابر سختیها و دشواریها خود دار و متحمل ،دارای همتی بلند و در برخوردها مهربان و خوشرو بود یکی از خدمت گذارانش نقل می کند که هجده سال تمام خدمت او ارا انجام میداد و در طول این مدت هیچ گاه سخن تند یا کردار ملال آوری حتی برای تنبیه کردن من نیز از او ندیدم ، حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) جنگ جویی دلاور و ماهر درفنون جنگی بود اگر احساس خطری می نمود فرار نمی کرد و بدون جهت نیز خود را به مهلکه نمیانداخت . پیامبر اسلام توانست یک هدف مقدس واحدی برای تمام ملتهای عرب بنا کند ملتهایی که هدف و ایده، در آنها وجود نداشت و همین بنای عالی پیامبر بود که توانست به خوبی عظمت و شخصیت او را آشکار نماید . ما اگر بخواهیم ارزش اشخاص را به کردار و آثار نیک شان بسنجیم به طور مسلم حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) بزرگترین مرد تاریخ است.
معجزه کبرای پیامبر این بود که توانست پیش از مرگ خود قافله پراکنده عرب را گرد هم آورد و از این کاروان سرگردان و پریشان ملت واحدی تشکیل دهد ،بدانسان که همه را در برابر یک دین خاضع کرده فرمانبر و مطیع یک پیشوا گرداند . ( تمدن اسلام و غرب ص 113 ، 181. 114)
مکس مولر :
مکس مولر ( 1900 - 1813 ) لغوی و زبان شناس و مستشرق آلمانی انگلیسی است. او می گوید: نزدیک است که مسیحیان بفهمند که پیامبر یکی از مصدقین و یاری کنندگان آیین و تعلیمات مسیح بوده و آن وقت دهشت خواهند کرد از دشمنی و خصومتی که بنام دین در قرنهای گذشته مسیحیان مرتکب آن شدند. ( فرهنگ خاورشناسان، نقل از کارلایل : 1030)
نوفالیس :
رسیدن انسان به حقیقتی از حقایق و درک سری از اسرار قوانین جامعه بشری بزرگترین معجزه می باشد و از این مقام ارجمند و مرتبه رفیعه به این کلمه تعبیر میشود: محمد ، پیامبر حق از طرف خداوند قادر دانا و فرستاده اوست . ( زندگانی محمد ص 6)
جان دیون پورت :
جان دیون پورت ( 1789 - 1877 ) اسلام شناس معروف انگلیسی در کتاب «یک منقبت در باره محمد و قرآن» چاب لندن سال 1986 چنین می نویسد:
حضرت محمد [صلی الله علیه وآله وسلم] را باید یک مصلح دینی و قانون گذاری دانست که در قرن هفتم میلادی در عربستان ظهور کرده است.
تولستوی :
لئو تولستوی ( 1910 - 1828 ) نویسنده مشهور روسی در کتاب خود به نام محمد [ صلی الله علیه و آله و سلم ] می گوید: جای هیچگونه شبهه و تردید نیست که پیامبر اسلام از بزرگان و مصلحین دنیااست، آن هم مصلحی که به جامعه بشریت خدمات شایانی کرده است. و این فخر و مباهات برای او بس است که یک ملت خون ریز و وحشی را از چنگال اهریمنان عادات زشت و شنیع برهانید و راه ترقی را بر روی آنان بازکرد و حال آن که هر مرد عادی نمی تواند به چنین کار شگرفی اقدام کند و نتیجه بگیرد.
بنابر این شخص شخیص پیامبر اسلام، سزاوار همه گونه احترام و اکرام می باشد شریعت پیامبر اسلام به علت توافق آن باعقل و حکمت در آینده عالم گیر خواهد شد.
ادوارد کیب بن مورخ انگلیسی :
شخص محمد [ صلی الله علیه و آله و سلم ] از نظر جمال و زیبایی صوری امتیازاتی داشت و این امتیازات را جز از نظر کسانی که فاقد آنند، نمی توان ناچیز انگاشت. او پیش از آن که به سخنرانی بپردازد چه شنونده یک نفر بود و چه جمعی بودند همه مجذوب لطف و محبت او می شدند و توجه همه به سوی او جلب می شد. صورت آراسته و آمرانه، سیمای موقر و باشکوه، چشمان نافذ تبسم ملیح و جاذب، محاسن پرمو، قیافه ای که نماینده تمام احساسات روحی وی بود و سرانجام نکات و لطائفی را که در محاوره به کار می برد، همه را وادار می کرد که در برابر او صدای هلهله و تکریم را بلند کنند.
در امور اجتماعی و کارهای مربوط به زندگی، کلیه آداب و رسوم کشورش را دقیقا رعایت می کرد. تواضع و احترام او در برابر اغنیا و بینوایان یکسان بود. وضوح و صراحتی که در گفتار نشان می داد، جای اختفایی برای مقاصد نهایی او نمی گذاشت. آداب معاشرتی را که در برابر دوستان، از نظر رفاقت و سابقه نشان می داد، همان بود که به عموم مردم، از نظر بشر دوستی رعایت می کرد.
حافظه اش قوی و پردامنه و هوش و ادراکش سهل و اجتماعی بود. نیروی تصورش عالی، قضاوتش صریح و روشن و سریع و قاطع بود، هم دارای قدرت فکر و اندیشه بود و هم دارای قدرت عمل و اقدام.
و گرچه نقشه او به تدریج با موفقیت توسعه پیدا می کرد. با این حال، اولین فکر رسالت الهی وی دارای نشان نبوغ اصیل و عالی است.
استانلی لین پول :
از نظر قدرت اندیشه و علو فکر و زیبایی و صفای احساس، دارای موهبت خاصی بود. بیمار را عیادت می کرد و هر جنازه ای را تشییع می کرد. دعوت هر غلامی را برای شام می پذیرفت. جامه اش را خودش رفو می کرد. بزهایش را خودش می دوشید و کارهای خانه اش را شخصا انجام می داد. گفته های گذشتگان را به طور خلاصه نقل می کرد. وقتی که باکسی دست می داد هیچ وقت زودتر از طرف مقابل دستش را عقب نمی کشید. از کسانی که تحت حمایت و سرپرستی او می زیستند، او با وفاترین حمایت کننده بود. هر کسی او را می دید، خود به خود به او احترام می کرد، هرکس به او نزدیک می شد، او را به شدت دوست می داشت. هرکس او را دیده چنین توصیف کرده و گفته است.
نه بیشتر از آن تاریخ و نه بعد از آن تاریخ، کسی را مانند او ندیده ام. هیچکس به سکوت وکم حرفی او دیده نشده است و هر وقت حرف می زد استحکام و متانت و حزم بود. آن چه را می گفت، هیچ وقت کسی نمی توانست آن را فراموش کند.
پیامبر اسلام یکی از بزرگترین و عالی مقام ترین شخصیتهای تاریخ جهان است و کتابش همان قرآن می باشد که مجموعه ای از وحی های الهی و شاهکار زبان عربی است.
پیامبر اسلام، مردی بسیار شجاع بود و در ضمن تواضع ایمانی بس قوی داشت و خود را بنده خدا می دانست او بسیار نماز می خواند و بسیار روزه می گرفت و در هر حال، عادل و منصف و نسبت به همه مهربان و با محبت بود.
پیامبر اسلام با شخصیت بارز و قوت کلام و اخلاق و رفتارش توانست یکی از بزرکترین مذاهب روزگار را پایه گذاری کند و یکی از کامل ترین تمدنها و فرهنگ ها را بنیان گذاری نماید. وی یکی از بزرگ ترین قانون گذاران و مربیان مذهبی و سیاستمداران و مردان کارزار می باشد. در حالی که مدرسه ندیده و درس نخوانده بود.
در مغرب زمین، مسیحیان عموما تصورات واهی و خطائی از پیامبر اسلام دارند و حال آن که وی مردی، بسیار قانع و متواضع و متین و محجوب بود. به ابلاغ رسالت اش، ایمانی فوق العاده داشت و در حین پیامبری دائم این نکته را به مردم گوش زد می کرد که بنده و فرستاده خداست و با این که نفس خود را به سختی رنج می داد، ولی باهمه مردم، مهربان و رئوف بود.

 

منبع : روزنامه رسالت ، شماره 5914 26/4/85 ، صفحه 7 (اندیشه اسلامی)

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن