سه شنبه, 07 بهمن 1399 ساعت 14:00
خواندن 2938 دفعه

ازدواج حضرت علی علیه السلام با حضرت امّ البنین علیهاالسلام

ازدواج حضرت امّ البنین علیهاالسلام با امیرالمؤمنین علی علیه السلام به این ترتیب است که تزویج امیرالمؤمنین علیه السلام با فاطمه بنت حزام علیهاالسلام بعد از وفات صدیقه طاهره حضرت زهرا علیهاالسلام بوده است یا بعد از تزویج امامة بنت زینب بنت رسول خدا صلی الله علیه و آله بوده است و این امر بعد از وفات حضرت زهرا علیهاالسلام واقع شده است. «لأنَّ اللّه قَد حَرَّم النِّساء عَلی علی مَا دَامت فَاطمة مَوجُودةٌ؛ زیرا خداوند به تحقیق زنها را برای علی علیه السلام تا هنگامی که فاطمه علیهاالسلام زنده بوده است، حرام کرد».(1)

حضرت علی علیه السلام ، برادرش عقیل بن ابی طالب علیهماالسلام را که آشنا به علم انساب عرب بود، فرا خواند و از او خواست که برایش همسری از تبار دلاوران برگزیند تا پسر دلیری برای مولا به ارمغان آورد که سالار شهیدان حسین بن علی علیهماالسلام را در کربلا یاری کند. عقیل علیه السلام ، امّ البنین کلابیه علیهاالسلام را برای حضرت علی علیه السلام برگزید که قبیله و خاندانش، بنی کلاب، در شجاعت بی مانند بودند، بنی کلاب از حیث شجاعت و دلاوری در میان عرب زبانزد بودند، لُبید در باره آنان چنین سروده است: ما بهترین زادگان عامر بن صعصعه هستیم، کسی هم بر این ادّعا خورده نمی گرفت، ابو براء هم از همین خاندان است. حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام این انتخاب را پسندید و عقیل علیه السلام را به خواستگاری نزد حزام، پدرِ امّ البنین علیهاالسلام فرستاد. پدر، خشنود از این وصلت مبارک، نزد دختر شتافت و او نیز با سربلندی و افتخار پاسخ مثبت داد.(2) پیوندی همیشگی بین وی و مولای متقیان علی بن ابی طالب علیهماالسلام برقرار شد، امام علی علیه السلام در همسرش عقلی سترگ، ایمانی استوار، آدابی والا و صفاتی نیکو مشاهده کرد و او را گرامی داشت و از صمیم قلب در حفظ حرمت او کوشید.
گویند همان روزی که پای در خانه مولا علیه السلام گذاشت، حسنین علیهماالسلام هر دو بیمار بودند و در بستر افتاده بودند، امّا عروس تازه ابوطالب علیه السلام به محض آنکه وارد خانه شد، خود را به بالین آن دو عزیز عالم وجود رسانید و همچون مادری مهربان به دلجویی و پرستاری آنان پرداخت، چنانکه گفته می شود: خود نیز پس از چندی به مولا پیشنهاد داد که به جای فاطمه، که اسم قبلی و اصلی وی بوده، او را ام البنین صدا زند، تا حسنین علیهماالسلام از ذکر نام اصلی او توسط مولا علیه السلام به یاد مادر خویش، فاطمه زهرا علیهاالسلام نیفتند و در نتیجه خاطرات تلخ گذشته در ذهنشان تداعی نگردد و رنج بی مادری، آنها را آزار ندهد.(3)
در باره حضرت فاطمه ام البنین علیهاالسلام است که از زنهای فاضله و عارفه نسبت به اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام و خالص در ولایتشان و محبّ اهل بیت بودند و همچنین نزد آنان در مقام رفیع و جایگاه خاص قرار داشته اند، مخصوصاً حضرت زینب کبری علیهاالسلام بعد از آنکه از کربلا به مدینه برگشتند، به زیارت حضرت امّ البنین علیهاالسلام آمدند و تعزیتش دادند (بخاطر شهادت چهار فرزندشان، یعنی قمر بنی هاشم ابوالفضل العبّاس، عبداللّه ، جعفر و عثمان علیهم السلام )، مثل آنکه آن حضرت را در ایام عید زیارت کنند.
معنای امّ البنین این است که صاحب و مادر فرزندان یا پسران که وجه تسمیه آن را ذکر کردیم و دیگر آنکه حضرت امّ البنین علیهاالسلام بعد از شهادت امیرالمؤمنین علیه السلام مدّت زیادی زندگی کرد و ازدواج هم نکرد، همچنان که امامه و اسماء بنت عمیس و لیلی تهشلیه نیز با هیچ کس ازواج نکردند، و در روایت است از حضرت علی علیه السلام که: «اَنّ أزواجَ النبی والوصی لایتزوّجنّ بَعدهُ؛ اینکه زنهایی که با نبی صلی الله علیه و آله و وصی علیهم السلام ازدواج کرده اند، بعد از آنها با شخص دیگری ازدواج نمی کنند». «فَلم یتزوّجنّ الحرائِر واُمَّهاتِ الاولادِ عَملاً بالروایة؛ پس زنهای آنان و مادران اولاد، ازدواج نکردند، تا عمل شود به روایت».(4)
در اینجا مختصری از زندگانی بعضی از برادران و خواهران حضرت ابوالفضل العباس قمر بن هاشم علیه السلام را بیان می کنیم و ابتدا شمه ای از زندگانی امام حسن مجتبی علیه السلام را می آوریم.

 

پی نوشت ها :
1. همان: ص72.
2. در خبری آمده است که وقتی پدر به سراغ دختر رفت، دید وی خوابش را برای مادر می گوید: که نشسته بودم و ماه و ستارگان را تماشا می کردم که ناگهان ماه با سه ستاره به دامنِ من آمدند و مادر هم تعبیر می کند که در همین حال پدر رسید و گفت: برای خواستگاری با امیرالمؤمنین علی علیه السلام آمده اند، بگو ببینم آیا فرزندت را طوری تربیت کرده ای که به درد علی علیه السلام بخورد؟ مادر گفت: من دخترم را خوب تربیت کرده ام.
3. چهره درخشان قمر بنی هاشم ابوالفضل العباس علیه السلام : ج1، ص58 (به نقل از تنقیح المقال: ج2، ص128 و زندگانی حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام : ص21).
4. العبّاس بن امیرالمؤمنین علیهماالسلام : ص72.

 

منبع : حوزه