پنج شنبه, 25 آبان 1396 ساعت 17:00
خواندن 2393 دفعه

بيست وهشتم صفر سالروز رحلت نبي اكرم صلی الله علیه و آله وشهادت امام مجتبی تسليت باد

السلام عليكم يا اهل بيت النبوة ومعدن الرساله

هرگز دلی ز غم چو دل مجتبی نسوخت   

ور سوخت ز اجنبی دگر از آشنا نسوخت

هر گلشنی که سوخت ز باد سموم سوخت  

از باد نوبهار و نسیم صبا نسوخت

چندان دلش ز سرزنش دوستان گداخت  

کز دشمنان ز هر بد و هر ناسزا نسوخت

از هر خسی چو آن گل گلزار معرفت   

شاخ گلی ز گلشن آل‌عبا نسوخت

جز آن یگانه گوهر توحید را کسی   

ز الماس سوده لعل لب دلربا نسوخت

هرگز برادری به عزای برادری    

در روزگار، چون شه گلگون قبا نسوخت

باور مکن دلی که چو قاسم به ناله شد   

زان ناله پر از شرر وا ابا نسوخت

آن دم که سوخت حاصل دوران ز سوز زهر  

در حیرتم که خرمن گردون چرا نسوخت

تا شد روان عالم امکان ز تن روان   

جنبده‌ای نماند کزین ماجرا نسوخت

خاموش شد چراغ دل افروز مجتبی   

افروخت شعله غم جانسوز مجتبی

آیت ‌الله غروی اصفهانی

 

یا رسول الله! با غروب آفتاب تو، کعبه تا قیامت سیه پوش گشته و زمزم، اشک عزا به رخسار مکه مى ریزد.یا رسول الله! مثل تو دیگر در پهنه زمین تکرار نخواهد شد، اما با تکرار صلوات بر تو، نور حضورت را در قلب خود احساس مى کنیم.

باور کنید قامت حیدر خمیده است
رنگ از عذار حضرت زهرا پریده است
باور کنید بغض حسن مانده در گلو
خونِ ‌دل حسین به صورت چکیده است

 

در چنین روزی آخرین فرستاده خداوند به دیدارابدی محبوب خود شتافت. در شرایطی که همه چیز از مظلومین تمام عیار ایشان خبر میداد .
رحلت پیامبر اکرم (صلى الله عليه وآله) براى حکومت اسلامى و امت اسلام حادثه اى سخت و جانسوز بود .
او کسى است که اخلاق انسانى و ملکات عالیه را در زمانى کوتاه آن چنان در دل مسلمین گسترش داد که از هیچ، همه چیز را ساخت! او با رفتار و کردارش گردن کشان عرب را به تواضع، و زورگویان را به رأفت، و تفرقه افکنان را به یگانگى، و کافران را به ایمان، و بت پرستان را به توحید، و بى پروایان را به پاکدامنى، و کینه توزان را به بخشایش، و بیکاران را به کار و کوشش، و درشتگویان و درشتخویان را به نرمخویى، و بخیلان را به ایثار و سخاوت، و سفیهان را به عقل و درایت، رهنمون و آنان را از جهل و ضلالت، به سوى علم و هدایت رهبرى فرمود.
حضرت علی(عليه السلام) مى فرماید: ؛ پدر و مادرم فدایت اى پیامبر خدا، با مرگ تو رشته اى پاره شد که در مرگ دیگران چنین قطع نشد و آن نبوت و فرود آمدن پیام و اخبار آسمانى بود . مصیبت تو دیگر مصیبت دیدگان را تسلى دهنده ست یعنى پس از مصیبت تو دیگر مرگ ها اهمیتى ندارد . و از طرفى این یک مصیبت همگانى است که عموم مردم به خاطر تو عزادارند . اگر نبود که امر به صبر و شکیبایى فرموده اى و از بى تابى نهى نموده اى آنقدر گریه مى کردم که اشک هایم تمام شود . و این درد جانکاه همیشه در من مى ماند و حزن و اندوهم دائمى مى شد. که همه اینها در مصیبت تو کم و ناچیز است.» (نهج البلاغه (صبحى صالح) خطبه235 )
سختى مصیبت رحلت پیامبر به قدرى بود که امام على مى فرماید: « فضجت الدار الافنیة(نهج البلاغه (صبحى صالح) خطبه 197. )؛ گویا در و دیوار خانه فریاد مى زد.


غربت امام حسن مجتبی علیه السلام :
قال رسول الله صلی الله علیه و آله الحسن والحسین سیدا شباب اهل الجنه
با وجودی که مصیبت امام حسین علیه السلام اعظم مصائب می باشد و هیچ مصیبتی بالا تر از ایشان نیست ولی آقا امام حسن مجتبی علیه السلام یک سری غربتهایی دارند که فقط مختص به ایشان می باشد.
معلوم نبودن روز شهادت
روز شهادت امام حسین علیه السلام روز عاشورا است که هیچ اختلافی در زمان روز شهادت ایشان نیست و تمام شیعیان و غیر شیعیان در این روز به سوگ می نشینند ولی روز شهادت امام حسن علیه السلام به قولی 28 صفر است و قول معتبرتر هفتم صفر است که خیلی از شیعیان این روز را عزاداری نمی کنند.


بی تفاوت بودن شیعیان نسبت به مرقد مطهر ایشان :
بارها مرقد مطهر آقا سیدالشهدا علیه السلام تخریب شد و هر بار بهتر از باردیگر ساخته شد ولی سالها است مرقد مطهر و نورانی امام حسن مجتبی علیه السلام و ائمه بقیع علیهم صلوات الله ویرانه است و سکوت شیعه بر این غربت افزوده است .
زائرین مرقد مطهر امام حسن علیه السلام
تعداد زائرین امام حسین علیه السلام در روز شهادت ایشان (عاشورا) الحمد لله بیش از بیست میلیون نفر تخمین زده شد ولی زائرین امام حسن علیه السلام در روز شهادتشان چقدر است ؟ در روز عاشورا در کربلا چقدر عزاداری شد ؟ اشک و گریه و روضه و آه و اندوه ، گل مالی ، سینه زنی ،زنجیر زنی ،قمه زنی و انواع عزاداری ها (الحمد لله ) چقدر بود؟
اما کنار قبر امام حسن غریب میشود بلند بلند گریه کرد ؟ عزاداری کرد ؟
همسر امام مجتبی علیه السلام
یکی از همسران امام حسین علیه السلام حضرت رباب خاتون سلام الله علیها است . نقل است هنگامی که با امام سجاد علیه السلام به مدینه رسیدند و وارد منزل شدند دستور دادند سقف خانه را خراب کنند و تا آخر عمر به عنوان مواسات با سید الشهدا علیه السلام زیر سایه نرفتند و عزاداری کردند . اما همسر امام حسن مجتبی علیه السلام جعده ملعونه بود که حضرت را به شهادت رسانید.


مصیبت ناپیدا :
اگر بدن امام حسین علیه السلام را پاره پاره و اربا اربا کردند ، زهری که به امام حسن علیه السلام خورانیدند از رومیان آن زمان تهیه شده بود که آنقدر قوی بود که امام حسن علیه السلام می فرمایند تمام اندرون مرا پاره پاره کرد یعنی این زهر معده ی حضرت را متلاشی کرد و به کبد و جگر رسید و همه را قطعه قطعه نمود و برای اینکه حضرت اوج مصیبت را بفرمایند و به ما نشان بدهند که این مصیبت غلو نیست با چوب جگرهای پاره پاره خود را در داخل طشت حرکت می دادند
امیدوارم خداوند با فرج امام زمان علیه السلام بر این غربت پایانی ببخشد
والسلام علیکم ورحمه الله و برکاته

اى کریم اهل بیت علیهم السلام! قلب اندوهگینمان در عزاىت ، دیدار و شفاعتت را در قیامت مى طلبد تا طعم بخشندگى تو را دریابیم.
شهادت دومین نور ولایت، صاحب کرامت و شفیع قیامت، امام حسن مجتبى علیه السلام ، را تسلیت مى گوییم.
سلام، غریب تر از هر غریب!
سلام، مزار بی چراغ، تربت بی زایر، بهشت گمشده!
سلام، آتشفشان صبر، چشمان معصوم، بازوان مظلوم، زبان ستمدیده!
سلام، سینه شعله ور، جگر سوخته، پیکر تیرباران شده!
سلام، امام غریب من!
ای اهل مدینه فتنه بنیان مکنید
بر آل علی این همه عصیان مکنید
گر لاله نریزید به تابوت حسن
شرمی ز رسول، تیر باران نکنید

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن