جمعه, 28 آبان 1395 ساعت 11:27
خواندن 313 دفعه

کدامیک بهتر است؟ عزاداری یا مطالعه کتاب

پرسش:

مگر هدف از عزاداري امام حسين ـ عليه السلام ـ اين نيست كه به ياد نهضت عاشورا باشيم و آن را سرلوحه زندگي خويش قرار دهيم، پس آيا بهتر نيست به جاي سينه زدن، در رابطه با حماسه عاشورا سخنراني شود و يا به مطالعه كتابي در اين رابطه بپردازيم؟

 

پاسخ:

بلي درست است كه يكي از مهمترين اهداف عزاداري سيدالشهداء، امام حسين ـ عليه السلام ـ اين است كه به ياد نهضت عاشورا باشيم و آن را سرلوحه زندگي خويش قرار دهيم و اگر در مورد حماسه عاشورا سخنراني شود و يا به مطالعه كتاب بپردازيم عمل بسيار خوب و پسنديده اي است. وليبايد توجه داشت كه اين اعمال نفي عزاداري ها مثل سينه زني و ... را نمي كند. امام رضا ـ عليه السلام ـ به دعبل فرمودند: « براي امام حسين ـ عليه السلام ـ مرثيه بخوان كه تا زنده اي تو ناصر و مادح ما هستي تا قدرت داري از نصرت ما كوتاهي مكن».(1)

جلسات بحث و گفتگو و سخنراني ها و مطالعه ها مي تواند شناخت لازم نسبت به موضوع را براي انسان ايجاد كند، يعني كاري مي كند كه انسان مطلبي را بفهمد و بپذيرد طبعا مطلب مورد نظر از هر مقوله اي باشد متناسب با آن از استدلال عقلي، تجربي و يا راههاي ديگر استفاده مي شود.

خود شناخت با اينكه مطلب مهم و پايه است اما بايد در كنار آن عواطف ما هم تحريك شود و احساسات ما بر انگيخته شود تا اينكه ما هم بخواهيم كاري مشابه كار آن شخص انجام دهيم پس شناخت به تنهائي دراين قضيه و يا برانگيخته شدن احساسات و عواطف (عزاداري) به تنهائي انسان را بر آن چيزي كه مي خواهد نمي رساند بلكه هر دو در كنار هم به انسان كمك مي كند.

مكررا حوادث عاشورا را شنيده ايد و مطالعه كرديده ايد و در ذهن شما جا گرفته است، مي دانيد امام حسين ـ عليه السلام ـ در روز عاشورا چگونه به شهادت رسيد اما آيا دانسته هاي شما اشك شما را جاري مي كند وقتي در مجالس شركت مي كنيد و مرثيه خوان مرثيه مي خواند و سينه مي زنيد مخصوصا اگر لحن خوبي داشته باشد آنگاه بر اساس شناخت پيدا شده شما مي بينيد كه اشكتان بي اختيار جاري مي شود. اين شيوه مي تواند در احساسات شما تأثيري داشته باشد كه خواندن و دانستن، چنان اثري ندارد به همين نسبت آنچه ديده مي شود به مراتب موثرتر از شنيدني ها است.(2)

نتيجه: صرف بحث و بررسي عالمانه واقعه عاشورا، نمي تواند نقش عزاداري را ايفا كند البته پايه و ريشه همين است اما بايد صحنه هائي در اجتماع به وجود آيد و احساسات را تحريك كند پس هر دو فعل در كنار هم قرار مي گيرند و مكمل يكديگر در كسب معرفت انسان هستند.(3)

 

پاورقی:

1. مجلسي، محمد باقر، ج45، ص284، موسسه الوفاء، بيروت، 1403ق.

2. پاسخ ها و پرسش ها، گروه مولفان، زمستان86، دفتر نشر معارف، ص189.

3. پاسخ ها و پرسش ها، گروه مولفان، زمستان86، دفتر نشر معارف، ص191.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن