دوشنبه, 24 آبان 1395 ساعت 11:24
خواندن 270 دفعه

علت عزاداری در دهه اول محرم

پرسش:

چرا شيعيان از اول محرم تا عاشورا عزاداري مي كنند، ولي بعد از عاشورا عزاداري نمي كنند؟

 

پاسخ:

اصل برپايي مجالس گريه و عزاداري مصائب اهلبيت ـ عليهم السلام ـ و به ويژه امام حسين ـ عليه السلام ـ به دستور اهلبيت و امامان معصوم ـ عليهم السلام ـ مي باشد و علاوه بر دستورات و سفارشات زيادي كه از ناحيه ائمه اطهار ـ عليهم السلام ـ در باره برپايي مجالس عزا و مرثيه خواني صادر شده و ثواب هاي فراواني بر آن مترتب مي باشد، خود ائمه اطهار در زمان حيات مبارك شان اقدام به تشكيل مجالس روضه و عزاداري مي نموده اند.

اما چگونگي و كيفيت برگزاري اين مجالس و شيوه هاي عزاداري تا حدود زيادي با فرهنگ و آداب و رسوم حاكم بر هر منطقه و ملل و اقوام مختلف كه جمعيت شيعيان را در سراسر جهان تشكيل مي دهند، عجين گرديده و احياناً دچار تحوّل و تفاوت هايي نيز گرديده است كه يكي از اين موارد همين مطلبي است كه در سئوال مورد نظر مطرح شده است.

عزاداري هاي پيش از عاشورا، مقدمه ورود در عزاداري روز عاشورا است. اصل عزاداري همان گونه كه اشاره شد از دستورات و مستحبات اكيد شرع مقدس است كه در كتب معتبر تاريخي و روايي آمده است، و نحوه و زمان آن از عادات و رسوم عرف و مردم تأثير مي پذيرد. به عنوان مثال در بعضي مناطق، عزاداري براي حضرت از روز هفتم آغاز شده و تا سيزدهم كه سوم شهادت امام است ادامه دارد و در بعضي مناطق عزاداري از اول محرم تا روز عاشورا و نهايتاً تا يازدهم برقرار است. در بعضي مناطق نيز روضه هاي مستمر در مواقع مختلف سال و همان گونه كه مشاهده مي كنيم در اكثر مناسبت ها مثل جمعه ها در دعاي ندبه و شب هاي چهارشنبه در دعاهاي توسل در طول سال عزاداري و روضه خواني انجام مي گيرد و خيلي از مناطق از اول محرم تا آخر صفر يعني تا روز رحلت پيامبر مكرم اسلام ـ صلي الله عليه و آله و سلم ـ ادامه مي يابد.

تمامي اين اشكال و صورت ها خوب است و اشكالي ندارد. بنابرآن چه گفته شد، مراسم عزاداري و سالگرد درگذشتگان، بستگي به فرهنگ و آداب مردم دارد كه به طور معمول، مراسم سالگرد را در شب قبل مي گيرند و از آنجا كه رحلت و شهادت در سال هاي قبل، اتفاق افتاده، در هر صورت مراسم و عزاداري ها در هر زمان انجام شود بعد از واقعه خواهد بود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن