دوشنبه, 18 دی 1391 ساعت 09:14
خواندن 870 دفعه

با توجه به حدیث شریف ثقلین آیا تقدم اهل بیت و امر به اعتصام از ایشان را پاس داشته اید؟

با توجه به حدیث شریف ثقلین آیا تقدم اهل بیت و امر به اعتصام از ایشان را پاس داشته اید؟
طرح مسئله:
ابن حجر هیثمی، می¬گوید: عبارت «لا تَقَدَّموهما فتهلکوا، و لا تقصروا عنهما فتهلکوا و لا تعلموهم فانهم اعلم منکم» دلالت بر این دارد که هر کس از این خاندان برای تصدی مراتب عالیه و وظایف دینی شایستگی داشته باشد، بر دیگران مقدم است. چون در این باره نسبت به قریش تصریح شده است، بنابراین اهل بیت پیامبر که سر آمد قریش در فضل و مایه فخر ایشان و سبب ترجیح آنان بر دیگران هستند، البته سزاوارتر و شایسته¬ترند.»
هم چنین عبارت صریح «فانهم اعلم منکم» دلالت قاطع بر این دارد که اهل بیت علیهم السلام همواره اعلم امت اسلامی هستند، و هر کس که اعلمیت و تقدمی بر این بزرگواران برای خود یا دیگر قائل شود، با نص صریح حضرت رسول، مخالفت کرده است. ابن حجر در ادامه می¬گوید: ابن حجر مي‏گويد: «کلّ منهما معدن العلوم اللدنية والحکم العلية والأحکام الشرعية»؛ «... هر کدام از کتاب و عترت معدن علوم لدنّي و حکمت‏هاي بزرگ و عالي و احکام شرعي‏اند».
اینک پرسش ما از علمای اهل تسنن این است؟

1.    در کدام مسئله فقهی، از اهل بیت پیامبر، همانان که عِدل قرآن¬اند و اعلم امت¬اند، تبعیت کرده¬اید؟ کدام حکم از احکام دینتان را از ایشان گرفته¬اید؟
2.    آیا کسانی دیگر را بر ایشان تقدم داده¬اید یا از ایشان عقب مانده¬اید؟ آیا پیامبر نفرمود: «و لاتقدموهما فتهلکوا و لا تقصروا عنهما فتهلکوا...»؟ شما در برابر این دستور صریح چه کردید؟

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن