یکشنبه, 24 بهمن 1395 ساعت 10:00

آیا خداوند كسی را كه به كربلا رفته در آتش نمی اندازد؟

پرسش:

آیا خداوند كسی را كه به كربلا رفته در آتش نمی اندازد؟ امام رضا ـ علیه السّلام ـ می فرمایند هر كس خواهرم را در قم با معرفت زیارت كند بهشت بر او واجب می شود لطفاً معرفت در زیارت را برایم شرح دهید؟

 

پاسخ:

بدون تردید زیارت امام حسین ـ علیه السّلام ـ آثار و بركات فراوان دارد یكی از آن ها این است كه سبب آمرزش گناه انسان می شود.

در روایتی در خصوص فضیلت زیارت امام حسین ـ علیه السّلام ـ و زائران آن حضرت چنین آمده است:

معاویة بن وهب گوید: به حضور امام صادق ـ علیه السّلام ـ رفتم چون وارد شدم دیدم امام نماز می خواند پس از تمام كردن نماز در حال سجده با خداوند مناجات كرد و گفت: ای خداوند كه كرامت و وصیت را خاص ما گرداندی،‌ و به ما وعده ی شفاعت دادی و علم گذشته و آینده را به ما عطا كردی و قلوب عده ای را متوجه ما نمودی من و برادرانم و زائران قبر حسین ـ علیه السّلام ـ را بیامرز،‌ همه آنان كه اموال خود را صرف این راه نمودند و بدن های خود را به زحمت انداختند به جهت نیكویی كه ما و خشنودی پیغمبر تو در رسیدن به ثواب تو و برای اجابت امر با دشمنی با دشمنان ما و منظور آنان از این عمل رضایت توست و بس....... امام پیوسته در حال سجده برای زائران امام حسین ـ علیه السّلام ـ دعا می نمود.

پس از ختم دعا گفتم: قربانت گردم! اگر این دعاهای تو در حق كسی بود كه خدا را نمی شناخت گمان می كنم خداوند او را از آتش جهنم نجات دهد. پس گفت: ای معاویه! زیارت او را ترك مكن. آیا نمی خواهی تو از كسانی باشی كه پیغمبر و علی و فاطمه و ائمه ـ علیهم السّلام ـ در حق آنان دعا می كند آیا نمی خواهی از كسانی باشی كه چون از زیارت برگردند گناهان گذشته ی آنان آمرزیده باشد؟ آیا نمی خواهی از كسانی باشی كه ملائكه با آنان مصافحه می كنند آیا نمی خواهی از كسانی باشی كه چون از قبر بیرون آیند گناهی نداشته باشند آیا نمی خواهی از كسانی باشی كه فردا با پیغمبر-ص- مصافحه می كنند؟(1)

امام صادق ـ علیه السّلام ـ می فرمایند: به درستی كه چون شخصی به زیارت حسین ـ علیه السّلام ـ از خانه اش خارج شود در همان اول گناهش آمرزیده می شود پس پیوسته با هر قدم پاك و پیراسته می شود تا نزد قبر برسد.(2)

در همین راستا پیامبر-ص- فرمود: یا علی (در قیامت) دست تو به دامن من است و دست اهل بیت به دامن تو ودست دوستان و شیعیان تو به دامن اهل بیت است و دست من به دامن خداست(3).

این روایت بشارتی است برای دوستان علی ـ علیه السّلام ـ و دوستان اولاد علی ـ علیه السّلام ـ كسی كه ذره ای محبت علی ـ علیه السّلام ـ در دل داشته باشند محال است به آتش جهنم بسوزد. فقط در این جا یك نكته است كه باید به آن توجه كرد اگر دوستان علی ـ علیه السّلام ـ گنه كار باشند و از حد اعتدال تجاوز كرده باشند یقیناً دچار زحمت می شوند در همین دنیا ابتلائات گوناگون در مقابل عمل زشت شان برای شان پیش خواهد آمد همین جا مكافات عمل شان را خواهند دید اگر دست از گناه برداشته و پاك شوند كه بسیار خوب و الاّ فردای قیامت دچار حسرت می شوند و در مواقف مختلف معطل می مانند تا پاك شوند. مولای شان علی ـ علیه السّلام ـ پاك است تا شخصی پاك نشود، نمی شود همنشین علی ـ علیه السّلام ـ شود.

امازیارت همراه بامعرفت امری است كه از روایات فهمیده می شودوتاكید شده است كه برای زیارت «معرفت »لازم است:

اولاً شخص به مقام و منزلت زیارت شونده در پیشگاه حق تعالی آشنا شود وبداندزیارت شونده نزد خداچه مقامی دارد.

ثانیاً تصمیم بگیرد كه خود را با او هماهنگ و همسو كند یعنی پس از آشنایی با سیره و عقیده صاحبِ بارگاه عقاید و رفتار و گفتار خود را با او هماهنگ كند كه البته یكی از بهترین راه ها برای آشنایی با اهل بیت ـ علیهم السّلام ـ توجه به معرفی هایی است كه در ضمن زیارات و دعاها،‌ حضرات معصومین خودشان بیان نموده اند كه به عنوان نمونه زیارت جامعه كبیره از آن جمله می باشد.

السلام علیكم یا اهل بیت النبوة ... سلام شمابر ای خاندان نبوت و جایگاه امانت رسالت و محلّ نزول ملائكه و محل فرود انوار وحی خدا و معدن رحمت حق و گنجینه های علم و معرفت الهی و صاحبان بالاترین درجه حلم و بردباری و اساس و پایه های صفات كریمانه و بزرگی و پیشوایان امت ها و مالك و ولی نعمت ها،‌ و اركان بزرگواری و نیكوكاری و ستون و پشتوانه نیكوكاران و رهبر بندگان خدا و ستون های محكم و درهای ایمان و امین های اسرار خدای رحمان و فرزندان پیغمبران و برگزیده از رسولان و عترت رسول خدا ـ صلّی الله علیه و آله ـ كه برگزیده خدای جهان است و بر شما باد رحمت و بركات خدا.

سلام بر شما امامان و راهنمایان طریق هدایت و چراغ های تاریكی های امت و پرچم داران علم و تقوی و خردمندان بزرگ و صاحبان عقل كامل و پناه خلق عالم و وارثان پیغمبران حق ... .(4)

در زیارت حضرت فاطمة معصومه ـ سلام الله علیها ـ می خوانیم:

سلام بر تو ای دختر رسول خدا، سلام بر تو ای دختر فاطمه زهرا سلام بر تو ای دختر امیرالمؤمنین، سلام بر تو ای دختر امام حسن و امام حسین، سلام بر تو ای دختر ولی الله، سلام بر تو ای خواهر ولی الله، سلام بر تو ای عمه ولی الله ، سلام بر تو ای دختر امام كاظم ـ علیه السّلام ـ ،‌سلام بر تو باد، خدا میان ما و شما در بهشت رابطه و آشنایی برقرار كند و ما را در زمره شما محشور گرداند .... ای فاطمه معصومه مرا در دخول به بهشت شفاعت كن چرا كه تو نزد خدای متعال مقام و منزلت بلندی داری .... .(5)

 

پی نوشت ها:

1. کلینی، محمد بن یعقوب، اصول كافی، ترجمه سید جواد مصطفوی، تهران، دفتر نشر فرهنگ اهل بیت، ج 4، ص 528، ح11.

2. كامل الزیارات، با تصحیح علامه عبدالحسین امینی، تهران، نشر میقات، چاپ اول،‌ 1365، ص 294.

3. دستغیب، سید محمد مهدی، نغمه های عارفانه، شرح دعای ملكوتی سحر، نشر شیراز، ص 203 ـ 202.

4. قمی، شیخ عباس، مفاتیح الجنان، زیارت جامعه كبیره

5. همان،زیارت فاطمه معصومه-سلام الله علیها-