جمعه, 26 آذر 1395 ساعت 06:37
خواندن 268 دفعه

برگزاری نشست سالانه مرکز تخصصی امامت با حضور آیات اعرافی و میلانی

در آستانه میلاد حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) نشست سالانه مرکز تخصصی امامت اهل بیت علیهم السلام به همراه تجلیل از امامت پژوهان، پژوهشگران و پایان نامه های ممتاز و برتر مرکز تخصصی امامت با حضور حضرت آیت الله میلانی و حضرت آیت الله اعرافی و جمعی از مدیران آموزشی، اساتید و طلاب حوزه های علمیه برگزار شد.

مدیر مرکز تخصصی امامت اهل بیت علیهم السلام و مدیرعامل بنیاد فرهنگی امامت در این نشست با اشاره به تاریخچه و فعالیت های این مرکز تخصصی اظهارداشت: فقدان مرکزی تخصصی که به امر بنیادین امامت در حوزه‌های علمیه بپردازد، نیازهای روزافزون جامعه اسلامی و متأسفانه هجمه ‌های پیش رو از سوی مخالفان و معاندان امامت و ولایت، ضرورت تأسیس نهادی مستقل و تخصصی در حوزه امامت را بیش از پیش نمودار می ‌ساخت، تا ضمن پرنمودن خلأهای موجود، پاسخگوی نیازهای علمی، آموزشی و فرهنگی در داخل و خارج از کشور باشد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر سبحانی افزود: گام های نخست در این مسیر، پس از تأکیدات و حمایت‌های مراجع عظام، با راه اندازی «درس خارج امامت» در سال 1383 توسط حضرت آیت الله میلانی رقم خورد و سپس «واحد احیای آثار امامت» زیر نظر ایشان آغاز به‌کار نمود. پس از آن بود که با کسب مجوزهای رسمی و افتتاح «مرکز آموزش‌های تخصصی امامت اهل بیت (علیهم السلام)» و گزینش بیش از 50 طلبه، آموزش دروس امامت در حوزه، شکلی نظام‌مند یافت. ضرورت توسعه تحقیقات با موضوع امامت و نیز احیای فرهنگ ولایت اهل بیت (علیهم السلام) در بین نخبگان و توده‌های مردم، سبب شد که ایده تأسیس مؤسسه‌ای جامع در این عرصه مدنظر قرار گیرد.

وی ادامه داد: با تأیید نهادها و مسئولان ذیربط که گسترش و تقویت مذهب حقه جعفری را سرلوحه کار خویش دارند، «بنیاد فرهنگی امامت» تأسیس گردید و به صورت رسمی کار خود را از سال 1387 آغاز کرد.

این بنیاد به صورت غیر انتفاعی و با حمایت مادی و معنوی مراجع عظام و خیرین علاقه‌مند اداره می‌گردد و متناسب با میزان امکانات‌، به توسعه فعالیت‌های خویش اقدام می¬ نماید.

وی در ادامه  به فعالیت های بنیاد فرهنگی امامت اشاره کرد و افزود: بنیاد فرهنگی امامت در راستای مأموریت خویش، فعالیتها و برنامه های ذیل را جهت نیل به اهداف تعریف شده، در دستور کار خود قرار داده است:

الف) حوزه آموزش :

1- برگزاری دوره های رسمی سطح سه و سطح چهار امامت ویژه طلاب حوزه علمیه در قالب مرکز تخصصی امامت؛

2 - طراحی و برگزاری دوره‌های عمومی امامت ویژه سطوح مختلف علاقمندان در سراسر کشور در قالب دوره های آشنایی، پایه و پودمانی؛

3 - برگزاری دوره¬های روش تبلیغ، تدریس، مناظره با گرایش امامت؛

4 - ارائه خدمات مشاوره¬ای به مؤسسات، محققین، کارشناسان امر؛

5 - استعدادسنجی و هدایت نخبگان به گرایش های تحقیق، تدریس، تبلیغ و فعالیت های اجرایی امامتی؛

6 - پشتیبانی و حمایت از فعالیت¬های علمی ـ آموزشی در عرصه امامت

ب) حوزه پژوهش :

1 - انجام پژوهش های تخصصی در قالب پژوهشکده امامت و گروه های علمی ـ پژوهشی مربوطه؛

2 – پاسخ گویی مستدل و علمی به سؤالات و شبهات مطرح شده در حوزه امامت؛

3 - تدوین و تألیف مقالات و کتب تخصصی در موضوعات مختلف امامت؛

4 - اجرای نشست ها و همایش های علمی  تخصصی در حوزه امامت؛

5 - تولید نشریات تخصصی امامت پژوهی؛

6 – راه اندازی کتابخانه تخصصی امامت؛

7 - راه اندازی وب سایت تخصصی امامت؛

8 - شناسایی و پشتيباني علمي از شخصيت های حقيقی، حقوقي و نيروهای مستعد در عرصه امامت

ج) حوزه فرهنگی ـ تبلیغی :

1 - شناسایی ظرفیت های انسانی، فرهنگی و گروه های فعال جهت اجرای فعالیت های امامتی؛

2 - ساماندهی امور تبلیغ و پیگیری اعزام مبلغین متخصص امامت؛

3 - برگزاری نشست ها و برنامه های عمومی با موضوع امامت؛

4 - ایجاد یا تقویت کتابخانه های امامتی در مساجد، حسینه¬ها و سایر اماکن عمومی؛

5 - حمایت از فعالیت ها و برنامه های فرهنگی ـ تبلیغی امامتی؛

6 - تهیه و توزیع بروشورها، جزوات و سایر اقلام فرهنگی امامتی؛

7 – برنامه ریزی و برگزاری جشنواره ها، مسابقات و سایر برنامه های مؤثر فرهنگی با همکاری سایر نهادها؛

در پایان ، مدیرعامل بنیاد فرهنگی امامت اظهارداشت: بنیاد امامت در راستای توسعه فعالیت های خویش، اقدام به راه اندازی نمایندگی های فعال در سطح کشور و خارج از آن نموده است تا بتواند قدمی در حد وسع، جهت معرفی معارف ناب اهل بیت (علیهم السلام) به جامعه مخاطب انجام دهد.

حضرت آیت الله علیرضا اعرافی :

روشن است که بخشی از میراث عظیم شیعه در فقه و اصول تجلی پیدا می کند و برخی بنیادهای ما در کنار حوزه کلام شکل می گیرد.

حضرت آیت الله اعرافی مدیر محترم حوزه های علمیه در ادامه مطلب فوق افزود :  در حوزه کلام وضع موجود دارای کاستی هایی است، به همین دلیل وظیفه ما آن است که در حد توان در قلمرو کلامی و مباحث بنیادین و اعتقاداتی قدم برداشته و ریل گذاری کرده و کار حوزه کلام را به پیش ببریم؛ چرا که  کم‌توجهی به علم کلام، جفا به جامعه و اسلام است.

عضو شورای عالی حوزه ادامه داد: امروز در برابر ما میدان های متعددی وجود دارد که ما اگر نگاه کلان و قلمروهای میدانی مباحث و رقابت های فکری را مقابل خود ترسیم کنیم، قطعا اذعان دارم 10 ها مرکز با همین وزانت بنیاد فرهنگی امامت نیازداریم.

آیت الله اعرافی بیان داشت: در طول تاریخ و بعد از شهادت هر امامی تشیع به انشعاب های متعددی تقسیم می شد که بعضا توسط پیشوایان بعدی و یا یاران و اصحاب ائمه با آنان مقابله می شد و از بین می رفتند اما تشیع اثنی عشری تنها گروهی است که از این انحرافات عقیدتی مبراست .

مدیر حوزه های علمیه یکی از این میدان ها را مواجه های مذهبی دانست و گفت: در واقع بازیگرانی  در خیمه اسلام هستندکه در مسیر اهل بیت(علیهم السلام) نیستند لذا باید با تقویت پایه های اعتقادی خود آنان را شناسایی کنیم و به صورت عقیدتی برای مبارزه و مقابله با آنان وارد صحنه شویم.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه، ادیان ابراهیمی را میدان دیگر مبارزه اعلام کرد و افزود: ما مسلمانان با دیگر ادیان ابراهیمی مشترکات و متفرقات زیادی داریم و با توجه به اینکه امتداد مسیر اعتقادی ما رسالت انبیاء و امتداد امامت می باشد، لذا باید به صورت آگاهانه، عالمانه و منطقی حضوری فعال داشته باشیم تا در این میدان وسیع نقش آفرینی کنیم.

ایشان به دیگر میدان های مقابله اشاره کرد و گفت: میدان دیگر،مواجه الهی با غیر الهی است، همانند ادیان شرقی یا غیر ابراهیمی مانند بودیسم، کنفسیوس، شین تو که خود دارای چندین میلیون پیرو هستند و به صورت پیدا و پنهان مشغول به فعالیت بوده و ما نیز باید به صورت پیدا و پنهان با تکیه بر علم کلام و مبانی اعتقادی امامت و ولایت با آن مقابله داشته باشیم.

آیت الله اعرافی به طرح جامع علم کلام اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه علم کلام دارای جایگاه مهمی است،‌اما آمارها می‌گوید جایگاه کلام در درجه آخر علوم اصلی حوزه قرار دارد که جفایی به خودمان، جامعه و اسلام است.

وی بیان داشت: اگر به آمار نگاه کنیم در می‌یابیم، به طور کلی علوم عقلی و به طور خاص کلام، جایگاه خاصی در حوزه ندارد در حالی که مقام معظم رهبری، بارها به اهمیت علوم عقلی و مباحث کلامی تأکید کرده‌اند.

ایشان با بیان اینکه نیاز به علم کلام در ایران و جهان به شدت احساس می‌شود، افزود: کلام هم ثبوتا و هم اثباتا دارای اهمیت است و برخی حواشی که فلسفه و عرفان دارد در این علم وجود ندارد.

آیت الله اعرافی کلام عقلی و کلام نقلی را بسیار مهم خواند و گفت: همه ما وظیفه داریم توجه بیشتری به علم کلام داشته باشیم و در زیرساخت‌ها حرکتی ایجاد کنیم که در متن حوزه یک پویایی در این زمینه ایجاد شود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن