پنج شنبه, 06 آبان 1395 ساعت 18:07
خواندن 325 دفعه

یازدهمین نشست علمی بنیاد فرهنگی امامت برگزار گردید

یازدهمین نشست علمی بنیاد فرهنگی امامت توسط مرکز تخصصی امامت با سخنرانی جناب آقای دکتر میر باقری پیرامون "امامت در قرآن"  امروز (5شنبه مورخ 6 آبان ماه) در سالن نشست های تخصصی بنیاد فرهنگی امامت با حضور اساتید، طلاب و فرهیختگان حوزه و دانشگاه برگزار گردید.
استاد حوزه و دانشگاه در این نشست سخنان خود را با اشاره به این نکته آغاز نمودند که:
دین اسلام بر 5 اصل استوار است و با بررسی ایات قرآن می بینیم که خداوند در جای جای قرآن به این اصول اشاره فرموده است. اصول دین و واژگان قرآنی آن به این شرح است:
1-  توحید؛ قرآن از این اصل با تعبیر "ایمان بالله" یاد می کند.
2-  عدل؛ این اصل در واقع زیرمجموعه توحید و همان ایمان بالله قرار دارد.
3-  نبوت؛ در قرآن پذیرش این اصل در قالب "ایمان بآیات الله" مطرح شده است.
4-  امامت؛ بحث امامت ذیل عنوان کلی "ولایه الله" در قرآن قابل پیگیری است.
5-  معاد؛ تعبیر "لقاءالله" کلید واژه قرآنی این اصل از اصول دین است.
با توجه به نحوه طرح اصول دین در قرآن، می توان نتیجه گرفت توحید محور تمام معارف دینی است و سایر اصول دارای ارتباطی غیر قابل انکار با توحید هستند به گونه ای که انکار هر یک از این اصول به انکار توحید می انجامد تا آنجا که می بینیم در قرآن نسبت به منکرین هر یک از این اصول، واژه کفر و مشتقات آن مورد استفاده قرار گرفته است.
 ایشان پس از این، با اشاره به اصل امامت در قرآن، ادامه دادند:
قرآن مسئله امامت را به انحاء مختلف مطرح نموده است اما به نظر بنده آیه ای که محوری ترین آیه امامت در قرآن است، آخرین آیه از سه آیه موسوم به آیه الکرسی است.
خداوند در اولین آیه، طی 10 نکته به معارف توحیدی می پردازد و در دومین آیه طی 6 سر فصل، نکاتی راجع به نبوت بیان می فرماید و در سومین آیه که مورد نظر ماست، طی 6 محور، نکات بسیار مهمی در موضوع امامت طرح می نماید.
بنده معتقدم سایر آیات امامتی و نیز روایات وارده در این زمینه، شاخ و برگ این آیه اند.
دکتر میر باقری در ادامه، نکات امامتی در آیه مذکور را در قالب 6 محور به شرح ذیل بیان فرمودند:
•  محور اول: "الله ولی الذین آمنوا"
خداوند در این فراز حق ولایت را منحصرا از آنِ خود بر می شمارد چراکه لازمه ولایت و صاحب اختیاری، مالکیت حقیقی است و از آنجا که کسی جز خداوند متعال کسی دارای چنین شانی نیست، بنابراین جز خداوند کسی حق تصرف و ولایت بر کسی یا چیزی ندارد.
•  محور دوم: "یخرجهم من الظلمات الی النور"
خداوند با ولایت خود افرادی را که متولی این ولایت شده اند را از انواع ظلمت به نور می برد. از جمله ثمرات این فراز این است که کسی می تواند از جانب خداوند عهده دار ولایت الهی باشد که خود رها از ظلمت ها باشد تا از این طریق بتواند بندگان را از ظلمات به نور راهبری کند.
•  محور سوم: "والذین کفروا"
نکته مهم در این فراز این است که کفر مطرح شده، مرتبط با موضوع آیه، یعنی ولایت الله است. بنابراین انکار نسبت به ولایت الله منجر به کفر می شود.
•  محور چهارم: "اولیائهم الطاغوت"
جایگزین ولایتِ الله ولایت طاغوت است.
•  محور پنجم: "یخرجونهم من النورالی الظلمات"
کارکرد اولیاء طاغوتی بردن جامعه از نور به انواع ظلمت هاست.
آنگونه که در تاریخ مشاهده می کنیم پس از پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله، اولیاء طاغوتی، جامعه را به شکل های مختلف به ظلمت کشاندند که به چند نمونه اشاره می کنم:
1-  ایجاد تاخیر در جهانی شدن دین اسلام
با نگاهی به تاریخ صدر اسلام و پیشرفت تبلیغی پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله در می یابیم که اگر تبلیغ دین با همان رویه ادامه می یافت، قطعا تا پایان قرن اول دین اسلام جهانی شده بود. اما به رویه ای که خلفا در پیش گرفتند کشتی اسلام که به سوی افق جهانی شدن پیش می رفت، به گِل نشست.
2-  برگرداندن مناسبات اجتماعی به دوران جاهلیت
طبقه بندی های اجتماعی صورت گرفته در زمان حکومت خلیفه اول و خلیفه دوم و نیز نحوه تقسیم بیت المال که با ملاک های جاهلیت و یا جهت گیری های سیاسی انجام شد، از جمله مصادیق انحرافات اجتماعی دوران پس از رحلت پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله می باشد.
3-  تخریب فرهنگ معرفتی مسلمانان
از جمله مصادیق این اقدام بسیار خطرناک، منع نقل حدیث و در گام بعد از آن جعل حدیث بود که در زمان خلفای اول و دوم پایه گذاری شد و در زمان معاویه به اوج خود رسید.
•  محور ششم: " اولئک اصحاب النار هم فیها خالدون"
کسانی که دانسته و عامدا زیر بار ولایت الله نرفته و نروند، مشمول این فراز از آیه اند.
در پایان جناب آقای دکتر میر باقری به سوالات طلاب و امامت پژوهان حاضر در جلسه پاسخ گفتند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن