دوشنبه, 12 بهمن 1394 ساعت 18:47
خواندن 646 دفعه

گزارش نمايشگاه طلايه داران نقد وهابيت

گزارشی از برپائی نمايشگاه طلايه‌داران نقد وهابيت ، غرفه بنیاد فرهنگی امامت

به لطف الهی و عنایات حضرت ولی عصرعلیه السلام  نمایشگاه طلایه داران نقد وهابیت که از سوی معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و با مشارکت 30 مرکز تخصصی پژوهشی و مؤسسات و مراکز فعال در عرصه نقد وهابیت از سراسر کشور در سالن همايش‌هاي دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم برگزار گردید بنیاد فرهنگی امامت در غرفه 3 این نمایشگاه به مدت پنج روز، میزبان مسئولان و شخصیت ها و اساتید حوزوی و دانشگاهی و طلاب و امامت پژوهان گرامی بود.

این نمایشگاه از بیست و هفتم دی ماه الی یکم بهمن ماه صبح ها از ساعت نه الی دوازده ظهر و بعد از ظهرها از ساعت پانزده الی نوزده دایر گردید.

 

رسالت بنیاد فرهنگی امامت در نمایشگاه:

 1.  هدف اصلی از حضور در نمایشگاه ارائه ظرفیت ها و توانائی های موجود بالقوه بنیاد فرهنگی امامت در زمینه مبازره با جریان های تکفیری بود که بحمدلله و با توجه به استقبال مخاطبان از برنامه های اجرائی بنیاد این امر حاصل شد .
 2. معرفی سه حوزه آموزش، پژوهش و تبلیغ بنیاد فرهنگی امامت.
 3. تبیین و ترویج روش صحیح و هدفمند در راستای مبارزه با جریان های تکفیری با محوریت کتاب شریف عبقات الانوار
 4. ارائه آثار مکتوب و در حال تدوین امامت پژوهان در رابطه با موضوع نمایشگاه
 5. عرضه غیر مستقیم آثار و تألیفات حضرت آیت الله میلانی دامت برکاته
 6. حضور در برنامه های اجرائی نمایشگاه و همکاری با برگزار کنندگان جهت تقویت جبهه مبارزه تکفیری ها
 7. شرکت در جلسات و کمیسیون های تخصصی همایش و ارائه برنامه ها و راهکارهای فکری عملی بنیاد
 8. شناخت موسسات و ظرفیت های موجود در این زمین

 

مراسم افتتاحیه:

آیین افتتاحیه نمایشگاه طلایه داران نقد وهابیت با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر احمد واعظی رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و دکتر محمد تقی سبحانی ریاست قطب تعمیق ایمان دینی و مبارزه با جریان ها و فرق انحرافی دفتر تبلیغات اسلامی و مدیر عامل بنیاد فرهنگی امامت و حجت الاسلام و المسلمین سعید روستا آزاد معاون فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی و جمعی از مسئولان و شخصیت های حوزوی در محل نمایشگاه برگزار شد.

 

فعالیت های میدانی در نمایشگاه:

به اذعان مسئولان نمایشگاه و  شهادت برگزار کنندگان ، غرفه بنیاد فرهنگی امامت یکی از بهترین موسسات حاضر در این نمایشگاه بود که با اجراء و هدایت برنامه های منظم و با حضور کارشناس محترم حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی رضوی پور نقش به سزائی در کیفیت نمایشگاه داشت.

 

برگزاری سه نشست با موضوعات:

 1. ریشه های تاریخی وهابیت  توسط حجت الاسلام والمسلمین معماریان
 2. بررسی ادله قرآنی وهابیت و جایگاه هنر در مبارزه با جریان های تکفیری توسط حجت الاسلام والمسلمین موسی اسفندیاری
 3. بررسی روش صاحب عبقات الانوار توسط حجت الاسلام والمسلمین مهدی اسفندیاری 

 

نکته:

هرچند مشکلات متعددی در مسیر اجرای نشست ها( از قبیل عدم همکاری برای برگزاری، جلوگیری از تبلیغ و اعلام غلط زمان برگزاری ، حساسیت آفرینی از سوی برخی غرفه ها نسبت به موضوعات) به وجود آمد اما با استقبال مخاطبان و همچنین حضور مدیران محتوائی نشست ها، موجب شد تا مدیران نمایشگاه رضایت خود را ابراز نمایند.

 

خلاصه محتوای نشست ها

نشست اول : ریشه های تاریخی وهابیت  توسط حجت الاسلام والمسلمین معماریان؛

این نشست با مقدمه ای درباره نگاه تاریخی جریان های تکفیری و وام گرفتن آن ها از حوادث تاریخ اسلام برای مواجه جلوه دادن خودشان آغاز شد.

تکیه بر حکومت امویان و شباهت های ساختاری جریان های تکفیری با آنها و نحوه مدیریت خلفای بنی امیه خصوصا معاویه بن ابی سفیان از مهمترین مباحث مطرح شده بود.

بیان فکر خوارج در سیر تاریخ و نحوه تعامل آن ها با دیگر مسلمانان و سپس تطبیق با نگاه فعلی جریان های تکفیری از دیگر مطالب این نشست بود.

در پایان تاکید بر بازگشت به قرآن و سیره نبوی(صلی الله علیه وآله) با سولوحه قرار دادن حدیث ثقلین بهترین راه برای مبارزه با این فتنه معرفی شد.

 

نشست دوم : بررسی ادله قرآنی تکفیر و جایگاه هنر در مبارزه با جریان های تکفیری توسط  حجت الاسلام والمسلمین موسی اسفندیاری

در سومین روز برگزاری نمایشگاه، دومین نشست علمی با موضوع «ادله قرآنی تکفیر» برگزار شد. در این نشست که همراه با پرسش و پاسخ بود کارشناس برنامه با بیان اینکه در دوران غیبت کبری یکی از مهمترین ابزارهای سوء استفاده از دین، مقوله تکفیر است و در این دوران تکلیف داریم که به ایتام آل محمد(صلی الله علیه و آله) و افرادی که نسبت به این مساله آگاه نیستند آموزش های لازم را بدهیم و حربه را از دست دشمن بگیریم و اگر حربه هایی که دشمن به آن متوسل می شود از دست او گرفته شود، این دشمن به حدی زبون و خار است که خودش، خودش را از بین خواهد برد.

وی افزود: معنای تکفیر مبهم نیست و ضوابط انتساب کفر به یک شخص یا گروه، کاملا واضح است ولی آنچه باعث تکفیر مردم توسط تکفیری ها شده است برخورد سلیقه ای و سیاسی با این مساله است. اولین کسی که برای مقاصد سیاسی دست به تکفیر زد، به قول تمام علمای فریقین، خلیفه اول بود؛ وی در ماجرای «رده» از ابزار تکفیر استفاده کرد این در حالی بود که پیامبر از این ابزار ویژه این افراد استفاده نکرد.

تکفیر و نسبت دادن کفر به یک شخص در قرآن در موارد مختلفی به کار گرفته شده مسیحیانی که حضرت مسیح را به خدا نسبت می دهند؛ بنی اسراییلی که جادوگری را رسم سلیمان دانسته و انبیا را جادوگر می دانند.

بیان مباحث علمی در این زمینه از جمله وظایف طلاب است؛ ولی این بیان باید به شکلی هنرمندانه و جذاب باشد و با شیوه هایی چون اینفوگرافیک وشعر و.... این مدل را ارایه کنیم تا همه بدانند که تکفیریون به حقیقت دین پی نبرده اند.

 

نشست سوم : آشنائی با منهج صاحب عبقات الانوار در مبارزه با ریشه های فکری وهابیت توسط  حجت الاسلام والمسلمین مهدی اسفندیاری
نشست پایانی بنیاد فرهنگی امامت با موضوع آشنائی با منهج صاحب عبقات الانوار در مبارزه با ریشه های فکری وهابیت بود. علی رغم حساسیت ویژه ای که وجود داشت، با بیان مقدمه ی مناسبی که توسط حجت الاسلام و المسلمین رضوی پور ایراد گردید آغاز شد.

در این نشست که بیشترین مخاطب را نیز داشت ، پس از بیان مقدمه ای در پیشینه ی اسلام و تشیع در شبه قاره، مختصرا به اوضاع اجتماعی، فرهنگی و اعتقادی مسلمانان اشاره شده و پس از تقسیم وضعیت شیعیان بر اساس زمان، قرن یازدهم ، زمان مرحوم قاضی نورالله تستری -شهید ثالث- به عنوان پایه گذاری  فرهنگ شیعی در شبه قاره معرفی شد.

پس از آن، قرن دوازدهم مورد بررسی قرار گرفت که در آن درباره ی دو مدرسه ی کلامی دهلی که کاملا خط ابن تیمیه را دنبال می کرد و مدرسه ی کلامی لکهنو که مؤسس آن علامه غفرانمآب بود و جبهه ای قوی در برابر جریان ضد شیعی مدرسه دهلی -شاه ولی الله و شاگردانش- ایجاد کرده بود گفتگو شد.

این مدرسه که خاندان عبقات شاگردان آن مکتب هستند ، موج عظیمی در مقابل جریان سازی تکفیری کتاب تحفه اثنا عشریه آغاز کرد تا اینکه عبقات الانوار ، به عنوان دژی مستحکم و شکست ناپذیر موج ضد شیعی تحفه را در هم شکست .

در پایان برای آشنائی با اسلوب این اثر گرانسنگ، مقدمه ی نفحات الازهار حضرت آیت الله میلانی دامت برکاته معرفی گردید.

 

برگزاری کمیسیون‌های تخصصی :

برگزاری کمیسیون‌های آموزش، پژوهش و تبلیغ با حضور اساتید و صاحب نظران هر عرصه در قالب نشست‌های تخصصی از برنامه‌های دیگر این همایش بود که از حجج اسلام سید علیرضا سبزواری و مهدی رضوی پور در کمیسیون آموزش و از حجج اسلام انصاری و شانه چی در کمیسیون پژوهش  و از حجت الاسلام الیاسی در کمیسیون تبلیغی که از مسئولان بنیاد فرهنگی امامت می باشند دعوت به عمل آمد.

در پایان از همه مسئولان و دست اندرکاران برگزاری این نمایشگاه و همه سروران و همکاران محترم بنیاد فرهنگی امامت بخصوص معاون محترم آموزش حجت الاسلام والمسلمین شاهینی، معاون محترم پژوهش حجت الاسلام و المسلمین شانه چی جهت مشاوره و تامین محتوای علمی در غرفه و نشست های علمی تخصصی، دست اندرکاران محترم معاونت منابع انسانی و پشتیبانی جهت تدارکات و پشتیبانی و حضور اساتید محترم نشست های علمی حجت الاسلام والمسلمین محمد مهدی معماریان معاون أمور نمایندگی ها، حجج اسلام آقایان موسی اسفندیاری و مهدی اسفندیاری از اساتید مرکز تخصصی امامت و بویژه کارشناس محترم غرفه حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی رضوی پور که در برگزاری هرچه بهتر غرفه بنیاد فرهنگی امامت این حقیر را یاری نمودند کمال تشکر و قدردانی را دارم .

والسلام علیکم ورحمة الله

امین زاده. مدیر روابط عمومی بنیاد فرهنگی امامت

 

 

 

دانلود کامل گزارش

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن