دوشنبه, 20 دی 1395 ساعت 09:58
خواندن 359 دفعه

حسب و نسب امام حسن مجتبی

امام حسن بن علي (علیه السلام) از برجسته‏ترين امتيازات خانوادگي و اصالت نسب و عظمت خاندان برخوردار بود، در آغوش نبوت، و مهد عصمت و مکتب ولايت نشو و نما يافت. و از اهل بيت اهل کساء بود.

روزي پيامبر گرامي (صلی الله علیه وآله) حسنين را بر دوش گرفته بود بعضي از اصحاب ايراد گرفتند، فرمود: فانهما فاضلان في الدنيا و فاضلان في الاخرة و ابوهما خير منهما، حسن و حسين برترينند، هم در دنيا و هم در آخرت.

 آنگاه فرمود: اي مردم آگاه کنم شما را به بهترين مردم از نظر جد و جده، مردم گفتند کيست يا رسول الله: فرمود: حسن و حسين، جد آن دو، رسولخدا و جده‏شان خديجه‏ي کبري.

آيا آگاه کنم شما را به بهترين مردم از نظر پدر و مادر گفتند بلي يا رسول الله، فرمود: حسن و حسين، پدر آن دو، علي بن ابي‏طالب و مادرشان فاطمه دختر من است.

آيا آگاه کنم شما را به بهترين مردم از نظر عمو و عمه، گفتند بلي يا رسول الله، فرمود: حسن و حسين، عموي آنها جعفر بن ابي‏طالب، و عمه آنها ام‏هاني دختر ابي‏طالب.

اي مردم آگاه کنم شما را به بهترين مردم، از نظر خاله و دائي، گفتند بلي اي رسولخدا، فرمود: حسن و حسين، دائي آنها قاسم پسر من است و خاله‏ي آنها دختر من.

آنگاه فرمود: بدانيد پدر و مادر آنان در بهشتند و جد و جده آنها هم در بهشتند و دائي و خاله‏ي آندو و عم عمه آنها و آن دو، در بهشتند، و هر که آن دو را دوست بدارد در بهشت است و هر که دوست بدارد دوستان آنها در بهشت است. [1] .

فقال الحسن بن علي (علیه السلام) انا شعبة من خير الشعب، آبائي اکرم العرب، لنا الفخر و النسب و السماحة عند الحسب من شجرة انبتت فروعا نامية و آثارا زاکية و ابدانا قائمة اصل الاسلام و علم النبوة فعلوها حين شمخ، بنا الفخر و استطلنا حين امتنع، منا العز، نحن بحور زاخره، لا تنزف و جمال شامخة لا تقهر. [2] .

«منم بهترين شاخه، از شاخه‏هاي درخت شرافت، که پدران من، اشرف قبايل و اقوام عربند، افتخار نسب و سماحت حسب، مخصوص ما است. کيست بهتر از ما؟ ما شجره‏ي شاخه‏هاي بلند شرافت و ميوه‏هاي نوراني تابنده‏ايم. ما شجره نبوتيم، که اصل اسلام و سرچشمه‏ي علم ما را فرو گرفت و از جايگاه فخر و مباهات بلندآوازه کرد و بر عزت و مقام و مرتبت ما غلبه داد. مائيم درياهاي عميق و شگرف، که هرگز خشک نشويم، مائيم کوهسارهاي بلند و رفيع که هرگز پست نگرديم، اين بود مختصر گفتاري، در ارتباط با حسب و نسب امام حسن مجتبي (علیه السلام).

 منابع:

[1] الرسول و الذراري: 630.

[2] ناسخ 90:5.

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن