شنبه, 27 شهریور 1395 ساعت 11:00
خواندن 402 دفعه

نحوه پيروزى امام زمان عليه‏ السلام بر سلاح‏ هاى ويرانگر

در موقع ظهور امام زمان عليه‏ السّلام به طورى كه از ترقى كنونى بشر در صنعت و تكنيك، ملاحظه مى‏شود، دنيا مجهز به سلاح‏هاى بسيار مهيب و خطرناك خواهد بود.

آن حضرت در برابر اين سلاح‏هاى مخوف، چگونه مانند جدش با شمشير قيام خواهد كرد؟ و چگونه با سلاح‏هاى قديم، مثل شمشير و غيره با ارتش‏هاى دنياى آن روز جهاد مى‏نمايد؟ و آيا مى‏شود تصور كرد كه كسى بتواند به وسيله شمشير با بمب‏هاى هيدروژنى و امثال آن، جنگ و نبرد كند؟

اول: مقصود از خروج با شمشير، مأموريت به جهاد و توسل به اسلحه براى اعلاء كلمه حق است.

بنابراين قيام با شمشير، كنايه از قيام با اسلحه و پيكار و جهاد و تعيين نوع مأموريت آن حضرت است و اينكه آن حضرت، مأمور به مصالحه با كفار نيست.

بديهى است با هر اسلحه‏اى كه لازم باشد، آن حضرت و اصحابش با كفار و ستمگران جهاد مى‏نمايند و از هرگونه اسلحه‏اى كه در زمان ظهور آن حضرت متداول باشد، و به استعمال آن حاجت داشته باشند، استفاده مى‏نمايند.

دوم: از كجا معلوم كه در زمان ظهور آن حض- رت، اين اسلحه‏هاى مهيب‏ در اختيار بشر، باقى باشد؛ زيرا ممكن است كه در اثر حوادث و آشوب‏ها و انقلابات شديد و جنگ‏هاى خانمان‏سوز جهانى، كه پيش از ظهور آن حضرت واقع مى‏شود دو ثلث بشر نابود شود و اين اسلحه‏هاى جهنمى معدوم گردد و شايد كسى باقى نماند كه بتواند از اين اسلحه‏ها استفاده كند، يا آنها را تهيه نمايد و اين احتمال هم كاملًا بجا و قابل توجه است.

يكى از امورى كه در احاديث از آن خبر داده شده و اوضاع كنونى آن را ممكن‏الوقوع نشان مى‏دهد، جنگ‏هاى جهانگيرى است كه در اثر آن، بيشتر نقاط زمين از سكنه خالى مى‏گردد و شهرها ويران مى‏شود، و صدها ميليون بشر را رهسپار ديار عدم مى‏سازد.

تا يك قرن پيش، وقوع چنين جنگ‏هايى بسيار بعيد به نظر مى‏رسيد، زيرا با آن اسلحه‏هاى سابق و با نبودن وسايل ارتباط جمعى بين شهرها و كشورها، اگر جنگى واقع مى‏شد، اولا پيش از آنكه خبرش به كشورهاى همسايه و يا دورتر برسد و دامنه جنگ گسترش يابد، آن جنگ به پايان مى‏رسيد، و ثانيا در آن زمان‏ها، تعيين غالب از مغلوب، خاتمه يافتن جنگ، و تسلط يكى از دو طرف يا از بين رفتن طرفين، متوقف بر كشتارهاى عمومى و استعمال بمب و غيره نبود.

اما در عصر حاضر به طورى كه همه پيش بينى مى‏نمايند با وسايل ارتباطى كه همه عالم را به منزله يك شهر و يك محله نموده؛ و با اسلحه‏ها و تجهيزاتى كه در دست زمامداران بى‏ايمان است و هيچ وسيله‏اى براى كنترل خشم و شهوت و جاه‏پرستى آنها نيست، اگر جنگ شروع شود، علاوه برآنكه غالب از مغلوب تشخيص داده نمى‏شود و طرفين از بين‏ مى‏روند، اكثر ملل و سكنه كره زمين ممكن است در ظرف چند ساعت فانى و نابود شوند. پس اگر در احاديث شريفه فرموده‏اند: «مهدى عليه‏السّلام ظاهر نمى‏شود مگر آنكه ثلث مردم كشته شوند و ثلث آنها بميرند و ثلث آنان باقى بمانند.» و فرموده‏اند: «اين ظهور واقع نخواهد شد، تا وقتى دو ثلث مردم از بين بروند» (1) نبايد تعجب كرد، بلكه بايد آن را نشانه علوم بى‏پايان حضرت رسول اكرم صلّى الله عليه و آله و ائمه طاهرين عليهم‏السّلام و آگاهى آنها از آينده و اطلاعشان بر مغيّبات به اذن و تعليم خدا دانست و از معجزات و كراماتشان به شمار آورد.

 

پی نوشت:

1- رجوع شود به منتخب الاثر، ف 6، ب 5، ص 452

 

منبع: پاسخ به ده پرسش پيرامون امامت ؛ ص27

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن