پنج شنبه, 04 شهریور 1395 ساعت 11:00
خواندن 504 دفعه

آیت الله بحرالعلوم : گویا جرج جرداق در انتظار تشکیل حکومت واحده و تشنه ظهور منجی بوده است

آیت الله بحرالعلوم عنوان کردند:

گویا جرج جرداق در انتظار تشکیل حکومت واحده وتشنه ظهور منجی بوده است

به مردم دنیا بگوئید: ائمه معصومین، اسلام مجسّم و قرآن ناطق ومصداق خوبیها هستند

حضرت آیت الله سید محمود بحرالعلوم میردامادی(دام ظله) در ادامه سلسله مباحث امامت در حوزه علمیه نجف اشرف با طرح آیه ۹۶ از سوره مبارکه مریم« ان الذین آمنوا و عملوا الصالحات سیجعل لهم الرحمن وُدّا» به تبیین آن پرداختند.

ایشان با اشاره به رفعت تکوینی اهل‌بیت علیهم السلام با عنوان کردن آیه شریفه «فی بیوت اذن الله ان ترفع و یذکُر فیها اسمُه» اظهار داشتند: ما موظفیم در برابر عظمت اهل‌بیت علیهم السلام و ولایت آن بزرگواران سرتعظیم فرود آوریم.

معظم له در بخش دیگری از این مباحث با تأکید بر اینکه می‌توانیم از طریق بیان فضائل اهل‌بیت علیهم السلام مردم را به مکتب انسان‌ساز اهل‌بیت علیهم السلام دعوت نمائیم ابراز کردند: اگر مردم با زیبائیهای اهل‌بیت علیهم السلام آشنا شوند به تعبیر قرآن کریم، یدخلون فی دین الله افواجا تحقق می‌یابد که اوج این زیبائی در عصر ظهور دیدنی خواهد بود و باید بدانیم مسئولیت عدم این شناخت، به عهده شیعیان و بویژه حوزویان می‌باشد.

ایشان افزودند: وقتی مردم با عطر اخلاق ائمه هدی علیهم السلام و زیبائی ایمان و خداترسی آنان آشنا شوند، محبت حضرات در دلها جوانه میزند و نِمُوّ پیدا خواهد کرد و این معنای (سیجعل لهم الرحمن ودا) است، فقط کسانی که مصداق (فی قلوبهم مرض) هستند، به خاندان عصمت و طهارت علاقه‌مند نمی‌باشند.

آیت الله بحرالعلوم خطاب به فضلای حوزه علمیه نجف فرمودند: شما که در آینده‌ای نزدیک طبق آیه شریفه نفر (لیتفقهوا فی الدین ولینذروا…) در نقاط مختلف جهان به تبلیغ اسلام می‌پردازید به مردم دنیا اطلاع‌رسانی نمائید که ائمه معصومین علیهم السلام، اسلام مجسم و قرآن ناطق و مصداق خوبیها و خیرات‌اند. در کدام مکتب، رأفت، رحم، جوانمردی، وعدالت، مانند مکتب آل رسول صلی الله علیه و آله و سلم وجود داشته که بتوانیم برای جهانیان بیان نمائیم.

ایشان در ادامه با بیان اینکه چرا ما از سرمایه فطرت و وجدان پاک جهانیان استفاده نمی‌کنیم بیان کردند: ما در استفاده کردن از این سرمایه الهی باری معرفی مقام رفیع پیامبر اکرم صلی الله و ائمه معصومین علیهم السلام کوتاهی می‌نمائیم.جاذبه زیبائیهای علم و عدالت معصومین علیهم السلام را نباید نادیده گرفت. مگر مولانا امیرالمؤمنین علیه الصلاه و السلام نفرمودند: فیهم کرائم القرآن و هُم کنوزُ الرَّحمن…

معظم له با انتقاد شدید از کسانی که آیات فضائل ائمه معصومین علیهم السلام را تعمیم می‌دهند، تاکید کردند: ائمه هدی صلوات الله علیهم اجمعین امام و پیشوای مردم هستند و مردم مأموم آنها می‌باشند و امام و مأموم هرگز برابر نیستند، چنانچه امیرالمومنین علیه السلام می‌فرمایند: «لا یقاس بآل محمد……».

 آیت الله بحرالعلوم در بخش دیگری از مباحث امامت بیان داشتند: جرج جرداق برخلاف بعضی از دانشمندان که سلیم النفس نیستند، با فطرت قابل و دانش فراوان و آگاهی به چندین زبان و با مطالعه دقیق و مکرر نهج‌البلاغه از سرچشمه فیض محبت، فراوان نوشید و به صف مادحین خورشید پیوست و بی جهت نبود که سیدالطائفه مرحوم آیت الله بروجردی(اعلی الله مقامه) به بعضی از علماء امر می‌کنند که صوت العداله را پس از بازنگری ترجمه و منتشر نمایند و زعیم حوزه نجف اشرف مرحوم آیت الله حکیم(اعلی الله مقامه) نامه‌ای در تقدیر از این اثر بزرگ به جرج جرداق ارسال می‌نمایند.

معظم له ادامه دادند: می‌دانید در برابر این کار بزرگ حکومت ستم‌شاهی ایران احساس خطر نموده و  دستور توقیف ترجمه این اثر را داده است. حکومت ستم‌شاهی، از معرفی آل رسول و نشر عدالت‌خواهی امیرالمؤمنین علیه السلام هراس داشت و در برابر قرآن و نهج‌البلاغه  کتب به اصطلاح عرفانی را  ترویج می‌کرد.

ایشان افزودند: دانشمند بزرگ، جرج سجعان جرداق، چرا کتاب «امام علی صدای عدالت انسانیت» را نوشت، چون صاحب فطرت و وجدان پاک بود، زیبائیهای امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب علیه السلام او را جذب کرد، او توانست عطر علم و عدالت آنحضرت را استشمام کند. ادیب بزرگ مسیحی، کتاب درباره عدالت حضرت علی علیه السلام بنویسد یعنی (سیجعل لهم الرحمن ودا) خداوند محبت معصومین علیهم السلام را در قلب افراد سلیم النفس قرار می‌دهد.

معظم له با اشاره به اینکه پس از انتشار کتاب (صوت العداله) از طرف بعضی کشورهای عربی مانند مصر بارها جرج جرداق را وسوسه نمودند که نسبت به دیگران هم کتاب بنویسد، گفتند: اما او با شجاعت زیر بار این تبلیغات و پیشنهادات مبالغ هنگفت نرفت و گفت: چون بعد از علی علیه السلام کسی را به عظمت او نیافتم فقط اندیشه‌هایم را برای او گذاشته و در عین تواضع بارها اظهار داشت که هر آنچه نوشته‌ام در مقابل عظمت حضرت علی بن ابی طالب علیهما السلام قطره‌ای در مقابل دریاست.

استاد حوزه علمیه نجف اشرف در ادامه به تبیین نظرات و تقریظ‌های بزرگان جهان تشیع درباره کتاب جرج جرداق پرداخته و بیان کردند:  علامه مجاهد و مرزبان، سید شرف الدین در نامه‌ای تقریظ گونه، به جورج جرداق، درباره کتاب او، در شرح شخصیت امیرالمؤمنین علی علیه السلام و خطاب به او به این مضمون می‌گویند: «اگر می‌خواهید درباره اهمیت و ارزش کتاب «صوت العداله الانسانیه» سخنی در خور بگویم، قلم خود را و بیان شگرفتان را به من عاریه بدهید، تا حق سخن ادا شود.

ایشان با تاکید بر اینکه جرج جرداق، غرب‌زده نبود، و حقوق بشر غرب او را فریب نداده بود تصریح کردند: جرج جرداق در برابر مورخینى که فریفته فلسفه یونان  گشته ویا انقلاب فرانسه چشم آنها را گرفته بود قیام کرده واصول سیاسى ،اجتماعى  حضرت على علیه السلام را به بهترین وجه ترسیم نموده، به عقلاء غرب برترین فلسفه ونوع حکومت رانشان مى دهد.

معظم له بیان داشتند: جرج جرداق، باید الگوئی برای همه خاصه دانشمندان مسلمان باشد که قدر آنچه دارند را بدانند و جذب مذاهب باطله، بویژه خرافات وهابیت و فرقه‌های انحرافی مانند صوفیه نشوند.

ایشان افزودند: جامعه‌ای که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و قرآن دارد، جامعه‌ای که نهج‌البلاغه و امیرالمؤمنین علیه السلام دارد نباید به دنبال افراد اجنبی از علم و عدالت باشد.

آیت الله بحرالعلوم با بیان اینکه نوشته‌های جرج جرداق غالباً شاه بیت قصیده است، تاکید کردند: اما فرازی از آن نوشته‌ها قلب انسان را به سمت و سوی مدینه فاضله و دولت کریمه یار، رهنمون می‌ سازد و جامعه امروز در جهت دعا، برای ظهور منجی موعود ترغیب و تشویق نموده و قلوب را متوجه به یگانه دوران حضرت صاحب العصر و الزمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) می‌نماید و چه زیبا بیان داشته است که«ماذا علیک یا دنیا، لوحشدت قواک فاعطیت فی کل زمن علیاً بعقله و قلبه و لسانه و ذی فقاره».

معظم له خاطرنشان کردند: جرج جرداق به یکی از دوستان مرکز جهانی حضرت ولی عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) که به نمایندگی اینجانب برای دعوت از ایشان برای شرکت در کنفرانس جهانی دهه مبارکه مهدویت در لبنان میهمان وی شده بود، ضمن عذرخواهی به جهت کسالت شدید جسمی گفته بودند که «آنچه امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب علیهما السلام در گسترش برنامه عدالت‌خواهی با کارشکنی‌های بد خواهان مواجه گردید و به مرحله ظهور صد درصد نرسید بواسطه مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریفل الله تعالی فرجه الشریف بصورت فراگیر و جهانی و در یک حکومت واحده تحقق خواهد یافت.

آیت الله بحر العلوم در پایان اظهار داشتند:بنده مى گویم، گویا جرج جرداق در انتظار تشکیل حکومت واحده جهان وتشنه ظهور منجى موعود بوده است

دیدگاه‌ها بسته هستند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن