دوشنبه, 29 شهریور 1395 ساعت 10:00
خواندن 949 دفعه

نقدی بر دیدگاه استبدادی بودن تعیین خلیفه توسط رسول خدا

ملازاده (یکی از کارشناسان وهابی) در یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای گفت: «اگر پیامبر بر خلاف ابوبکر جانشین تعیین می‌کرد این کارش شرع می‌شد و تا قیامت هر مسلمانی باید جانشین تعیین می‌کرد و این بدون شک استبداد است» در پاسخ به این سؤال باید گفت که: چه کسی گفته است انتخاب و تعیین جانشین به دست پیامبر (صلی الله علیه وآله) است!!! انتخاب جانشنی فقط به دست خداست و کسی حق اظهار نظر در این خصوص را ندارد همچنان‌که انتخاب پیامبران فقط به دست خداست و کسی حق دخالت و یا حتی پیشنهاد کسی را در این خصوص ندارد لذا وقتی خود پیامبر نیز حق پیشنهاد در این خصوص را ندارد و در طول زندگی خود نیز چینن کاری را نکرد چطور کسان دیگر امثال ابوبکر و عمر چنین حقی را دارند آیا عقل آن‌ها از پیامبر بیشتر بوده است؟! کار پیامبر (صلی الله علیه وآله) فقط معرفی بوده است، نه تعیین.

در این خصوص به روایتی از صحیح بخاری دقت شود:«عن ابن عَبَّاسٍ رضی الله عنهما قال قَدِمَ مُسَیْلِمَةُ الْکَذَّابُ علی عَهْدِ رسول اللَّهِ صلی الله علیه وسلم فَجَعَلَ یقول: إن جَعَلَ لی مُحَمَّدٌ الْأَمْرَ من به عده تَبِعْتُهُ وَقَدِمَهَا فی بَشَرٍ کَثِیرٍ من قَوْمِهِ. فَأَقْبَلَ إلیه رسول اللَّهِ صلی الله علیه وسلم وَمَعَهُ ثَابِتُ بن قَیْسِ بن شَمَّاسٍ وفی یَدِ رسول اللَّهِ صلی الله علیه وسلم قِطْعَةُ جَرِیدٍ حتی وَقَفَ علی مُسَیْلِمَةَ فی أَصْحَابِهِ فقال: لو سَأَلْتَنِی هذه الْقِطْعَةَ ما أَعْطَیْتُکَهَا وَلَنْ تَعْدُوَ أَمْرَ اللَّهِ فِیکَ وَلَئِنْ أَدْبَرْتَ لیَعْقِرَنَّکَ الله وَإِنِّی لَأَرَاکَ الذی أُرِیتُ فِیکَ ما رأيت [1] ابن عَبَّاس گفت: مُسَیْلِمَه ْکَذَّاب در زمان رسول اللَّهِ می‌گفت: اگر محمد امارت بعد از خودش را برای من قرار دهد از او پیروی می‌کنم، او با افراد فراوان از قبیله‌اش به سمت آن حضرت آمد و رسول خدا (صلی الله علیه و سلم) به همراه ثابت بن قیس به او رو کرد و در حالی که در دستشان تکه چوبی بود به نزد او رفت و در مقابلش ایستاد و فرمود: اگر این تکه چوب را از من بخواهی، به تو نخواهم داد وَ هرگز امر الله را در خود نخواهی دید و اگر پشت کنی (و اسلام نیاوری) قطعاً خداوند تو را خوار خواهد کرد و من عاقبت تو را شوم می‌بینم.»

همچنین در روایت دیگر آمده است: «عن الزهری أنه أتی بنی عامر بن صعصعة فدعاهم إلی الله عز وجل وعرض علیهم نفسه فقال رجل منهم یقال له بیحرة بن فراس قال ابن هشام فراس بن عبدالله بن سلمة الخیر بن قشیر بن کعب ابن ربیعة بن عامر بن صعصعة والله لو أنی أخذت هذا الفتی من قریش لأکلت به العرب ثم قال أرأیت إن نحن بایعناک علی أمرک ثم أظهرک الله علی من خالفک أیکون لنا الأمر من بعدک. قال: الأمر إلی الله یضعه حیث یشاء.[2] از زهری روایت است که حضرت رسول (صلی الله علیه و آله)  به میان قبیله بنی عامر ین صعصعه آمد و آن‌ها را به خداوند متعال دعوت کرد؛ مردی از آن قبیله که به او «بیحرة بن فراس» گفته می‌شد،... گفت: اگر ما با تو بیعت کردبم و خداوند تو را بر مخالفین پیروز گردانید آیا حکومت بعد از تو برای ما خواهد بود؟ پیامبر (صلی الله علیه و آله) فرمود: أمر حکومت با خداوند است هر جا که بخواهد آن را قرار می‌دهد».

بنابراین در این خصوص باید تابع پیامبر بود نه کس دیگر و نباید در این خصوص از حضرت پیشی گرفت. خود پیامبر اشاره می‌کند که تعیین جانشین به دست خداست نه من پیامبر. لذا این حرف که اگر پیامبر کسی را انتخاب می‌کرد این کار شرع می‌شد، این سؤال باطلی است چون تعیین فقط به دست خداست.

 

پی‌نوشت:

[1]. بخاری، الجامع الصحیح المختصر، ج 3، ص 1325. دار النشر دار ابن کثیر، الیمامة، بیروت، 1407، 1987، الطبعة الثالثة، تحقیق، د. مصطفی دیب البغا

[2]. ابن هشام، السیرة النبویة، ج 2، ص 272 تحقیق، طه عبد الرءوف سعد، ناشر، دار الجیل، بیروت، الطبعةالأولی، 1411 ه.ق

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن