شنبه, 09 خرداد 1394 ساعت 09:00
خواندن 1116 دفعه

میراث انبیا در محضر مهدى عجل الله تعالی فرجه الشریف - محمدجواد طبسی

آنچه خوبان همه دارند تو تنها دارى 
حکومت مهدى (عجل الله تعالی فرجه الشریف) تجلى قدرت لایتناهى خداوند است و این اراده وخواست خداست که به این بنده صالحش چنان قدرتى بدهد که تاکنون به هیچ یک از بندگانش نداده است. 
مطالعه در قلمرو غیبت و ظهور و شخصیت حضرت مهدى (عجل الله تعالی فرجه الشریف) همگان راسخت شیفته دیدار مهدى(عجل الله تعالی فرجه الشریف) مى کند. بدین جهت، برآن شدیم در این نوشتار کوتاه با نشان دادن تصویرى اجمالى از مظاهر اقتدارمهدى(عجل الله تعالی فرجه الشریف) خوانندگان عزیز را به یاد روزگار مهدى(عجل الله تعالی فرجه الشریف) بیندازیم،به امید اینکه در روز ظهورش افتخار خدمت در حضورش را داشته باشیم. ان شاء الله. 
 

همراه با موکب مهدى (عجل الله تعالی فرجه الشریف) 
چه زیباست بدانیم او که مى آید به چه شکلى ظهور مى کند، چه مى پوشد، در دستش چیست، با خود چه مى آورد و همراهان او کیانند؟ 
براساس روایات موجود، هنگام ظهور، فرشتگان ملا اعلا غرق شادى وسرورند. فرشته اى بالاى سر مهدى (عجل الله تعالی فرجه الشریف) قرار مى گیرد و فریاد مى زند:اى مردم! این حضرت مهدى است، از او پیروى کنید. (1) پیامبر(صلی الله علیه و آله) فرمود: یخرج المهدى و على راسه غمامه فیها مناد ینادى هذاالمهدى خلیفه الله فاتبعوه. (2) مهدى که ظهور مى کند، ابرى بالاى سرش در حرکت است و فرشته اى در آن قرار گرفته، فریاد مى زند: این مهدى، خلیفه خداوند است; از او پیروى کنید. 
مهدى عمامه ى سفید جدش پیامبر بزرگوار اسلام(صلی الله علیه و آله) را بر سرمى نهد. (3) 
 

تن پوش مهدى (عجل الله تعالی فرجه الشریف) 
پیراهن خون آلود پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله) در جنگ احد را بر تن خود دارد;پیراهنى که قطرات خون مقدس حضرت بر آن ریخته شده است. امام صادق (علیه السلام) به یعقوب بن شعیب فرمود: آیا نمى خواهى پیراهن قائم آل محمد (صلی الله علیه و آله) را که در روز ظهور به تن مى کند. به تو نشان دهم؟ عرض کرد: آرى. 
حضرت صندوقى را طلبیده، پیراهنى از آن بیرون آورد و در مقابل یعقوب باز کرد. یعقوب مى گوید: ناگاه چشمم به آستینى چپ پیراهن افتاد که آغشته به خون بود. حضرت فرمود: این پیراهن رسول الله است. روزى که دندانهاى پیشین حضرت را شکستند، این پیراهن راپوشیده بود; و قائم در همین پیراهن قیام مى کند. یعقوب مى گوید:خونها را بوسیده، به چشم کشیدم. 
آنگاه امام پیراهن را پیچید و در جاى خود قرار داد. (4) 
 

سلاح مهدى (عجل الله تعالی فرجه الشریف) 
سلاح مهدى (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، کلاه خود و زره و شمشیر ذو الفقار پیامبر(صلی الله علیه و آله)است. (5) امام صادق(علیه السلام) داشتن سلاحهاى باقى مانده از رسول الله رااز نشانه هاى امامت مى داند. حارثه بن المغیره نصرى گوید: به حضرت امام صادق(علیه السلام) عرض کردم: امام به چه چیز شناخته مى شود؟ 
فرمود: به سکینه و وقار. 
عرض کردم: و دیگر به چه چیز؟ حضرت فرمود: او را به وسیله شناختن حلال و حرام مى شناسى و به نیاز مردم به او و بى نیازى او از مردم و همچنین سلاح پیامبرنزد اوست. (6) 
 

پرچم مهدى (عجل الله تعالی فرجه الشریف) 
پرچم پرافتخار پیامبر (صلی الله علیه و آله) که جبرئیل در روز بدر براى پیامبرآورد و با به اهتزاز درآمدنش مسلمانان پیروز شدند. همراه مهدى (عجل الله تعالی فرجه الشریف) خواهد بود. على (علیه السلام) نیز در بصره این پرچم را به اهتزازدرآورد و چشم فتنه را کور کرد. مومنان اصرار ورزیدند، حضرت پرچم را در صفین نیز باز کند، ولى نپذیرفت و فرمود: این پرچمى است که بعد از من کسى جز حضرت قائم صلوات الله علیه آن رابه اهتزاز درنمى آورد. (7) امام صادق(علیه السلام) درباره ماهیت و جنس این پرچم فرمود: به خدا سوگند، این پرچم هرگز از جنس پنبه و کتان و ابریشم نیست. ابو بصیر پرسید: پس از چیست؟ امام فرمود: از برگهاى بهشت است که جبرئیل آن را آورد وپیامبر در روز بدر برافراشت. سپس جمع کرد و به دست على داد. 
این پرچم همچنان نزد على بود تا در روزجمل آن را باز کرد وخداوند فتح و پیروزى برایش آورد. آنگاه آن را جمع کرده، کنارگذاشت و اکنون نزدماست و تا قیام قائم کسى آن را باز نخواهدکرد. (8) امام سجاد(علیه السلام) به ابوخالد کابلى فرمود: گویا مى بینم صاحب شما بربلندى نجف در پشت کوفه قرار گرفته... 
در حالى که پرچم رسول الله را برافراشته و آن را به سوى هیچ گروهى نمى برد مگر آنکه خداوند نابودشان مى سازد. (9) 
 

ذخایر مهدى (عجل الله تعالی فرجه الشریف) 
تمام آثار پیامبران و سفراى الهى از آدم تا خاتم نزد مهدى(عجل الله تعالی فرجه الشریف)است که در موقع ظهور هم با خود مى آورد. مهمترین این آثارعبارت است از: 
1- عصاى موسى 
امام باقر(علیه السلام) فرمود: عصاى موسى، پیش از آنکه در دست موسى باشد، عصاى آدم بود. سپس به شعیب و بعد به موسى بن عمران رسیدو اکنون این عصا نزد ماست. رنگ این عصا همچنان سبز است و به همان شکل اول خود باقى است. اگر از آن بپرسى، پاسخ مى دهد. این عصا براى قائم ما ذخیره گردیده است. او با عصا همان کارى مى کند که موسى انجام داد.... (10) 
2- حجر موسى 
سنگى که حضرت موسى برآن زد و چشمه هاى آب از آن روان شد، نزدامام مهدى (عجل الله تعالی فرجه الشریف) است. وقتى حضرت اراده کوفه مى کند، یکى ازیاورانش فریاد مى زند: هیچ کس آب و غذا برندارد. 
آنگاه حجر موسى بن عمران را بر شتر مى نهند و همراه خودمى برند. در هیچ منزلى فرود نمى آیند، مگر آنکه چشمه اى از آن سنگ روان مى شود. گرسنگان، بى نیاز و تشنگان، سیراب مى شوند... 
. (11) 
3- تابوت سکینه 
این تابوت از زمان حضرت موسى نزد پیامبران بنى اسرائیل بود. 
امام صادق(علیه السلام) درباره آن فرمود: این همان صندوقى است که خداوندبراى مادر موسى فرستاد تا نوزادش را در آن قرار دهد و در دریارها کند... . حضرت موسى در پایان عمر، الواح و زره و همه آثارنبوتش را در آن قرار داد. (12) به گفته برخى از محققان: تمثالهاى پیامبران خدا در این تابوت جاى داشت. بنى اسرائیل این تابوت را در جنگها باخود حمل مى کردند و در پرتو آن پیروزى به دست مى آوردند. (13) قائم آل محمد(صلی الله علیه و آله) هنگام ظهور و رفتن به سوى بیت المقدس، آن تابوت را همراه خاتم سلیمان و الواح موسى(علیه السلام)بیرون مى آورد. (14) در برخى از احادیث از تابوت آدم نیز سخن به میان آمده است. این تابوت در دریاچه طبریه براى حضرت بقیه الله محفوظ مانده است و حضرت هنگام ظهور آن را بیرون مى آورد. (15) 
4- مجموعه اى دیگر از آثار انبیا 
امام صادق(علیه السلام) مى فرماید: الواح و عصاى موسى و خاتم سلیمان نزدمن است. ظرفى که حضرت موسى در آن براى خدا قربانى مى کرد،تابوتى که فرشتگان آن را حمل کرده، آوردند و نیز نامى که پیامبر خدا براى حفظ مسلمانان از تیرهاى مشرکان، آن را میان صفوف قرار مى داد، پیش من است. (16) آرى، پیراهن حضرت آدم(علیه السلام) (17) حضرت یوسف، ابراهیم و نیز حله اسماعیل نزد قائم آل محمد(صلی الله علیه و آله) است. (18) 
5- کتابهاى آسمانى 
تمام کتابهاى آسمانى که روزى در دست پیامبران مرسل واولو العزم بود. و به وسیله آن مردم را هدایت و ارشادمى کردند. توسط پیامبر به اهل بیت انتقال یافت. و امروز همه آنها در اختیار آخرین ذخیره الهى است. روزى که حضرت بقیه الله به فرمان پروردگار از پرده غیبت برون آید، تمام آنها را باخود مى آورد. امام صادق(علیه السلام) فرمود: خداوند هیچ چیز به پیامبران نداد، مگر اینکه آن را به محمد(صلی الله علیه و آله) نیز عطا کرد. آن صحفى که قرآن درباره اش فرمود: «صحف ابراهیم و موسى » نزدماست... . (19) 
6- قرآنى که امام على (علیه السلام) گرد آورد. 
روزى که پیامبر (صلی الله علیه و آله) دار فانى را وداع گفت، على (علیه السلام) به سفارش وى در خانه نشست تا قرآن را گردآورد. او پس از پایان کار، قرآن را به مسجد برد و به ابوبکر عرضه کرد. عمر گفت: اى على! این قرآن را به جاى خود برگردان، ما نیازى به آن نداریم. حضرت آن را گرفت و به خانه برگشت. 
هنگامى که عمر به خلافت رسید، روزى به على(علیه السلام) گفت: اگر بخواهى،مى توانى قرآنى که نزد ابوبکر آوردى اکنون بیاورى تا گرد آن جمع شویم. 
حضرت فرمود: هیهات، راهى براى رسیدن به آن نیست. من در زمان ابوبکر چنان کردم تا برشما اتمام حجت کرده باشم و در روزقیامت نگویید ما از این غافل بودیم; یا براى ما نیاوردى. 
اکنون این قرآن نزد من است و جز پاکان و جانشینان من کسى به آن دست نمى زند. 
عمر گفت: آیا زمانى براى اظهار این قرآن وجود دارد؟ حضرت فرمود: آرى، هنگامى که قائم از فرزندانم ظهور کند. (20) تمام کتابها و نوشته هاى معصومان(علیهم السلام) به نامهاى صحیفه جامعه (21) که املاى رسول الله(صلی الله علیه و آله)و خط على(علیه السلام) بود.، کتاب على(علیه السلام) (22) ، مصحف فاطمه(س) (23) ، جفر ابیض (24) ، جفر احمر (25) وصحیفه هایى که نام تمام پیامبران، پادشاهان و پیروان اهل بیت (علیهم السلام) برآن نوشته است، نزد امام عصر(عجل الله تعالی فرجه) قراردارد. 
 

همراهان مهدى(عجل الله تعالی فرجه الشریف) 
جبرئیل و میکائیل و تمام فرشتگانى که تاکنون به فرمان پروردگارروى زمین آمده اند، در حضور مهدى آل محمد(صلی الله علیه و آله) خواهند بود. 
امام صادق(علیه السلام) به ابان بن تغلب فرمود: گویا سیزده هزار و سیصد و سیزده فرشته را همراه مهدى مى بینم. 
ابان گفت: آیا این فرشتگان همراه پیامبرى از پیامبران هم بوده اند؟ حضرت فرمود: آرى، این فرشتگان درکشتى با نوح، در آتش باابراهیم، هنگام عبور از دریا با موسى و زمان رفتن به آسمان باعیسى بودند. همچنین چهار هزار فرشته اى که همراه پیامبر بودند،سیصد و سیزده فرشته اى که در بدر فرود آمدند، چهار هزارفرشته اى که براى یارى حسین بن على(علیه السلام) به زمین آمدند. امااجازه جنگیدن از امام دریافت نکردند و پس از شهادت حضرت، تاروز قیامت بر وى مى گریند... همه همراه قائم آل محمد(صلی الله علیه و آله) خواهندبود. (26) افزون بر این، پیامبرانى چون حضرت عیسى والیاس(علیهماالسلام) (27) نیز به افتخار حضرت بقیه الله به فرمان پروردگار از آسمان فرود آمده، پشت سر آن حضرت به نمازمى ایستند. (28) بندگان صالح خدا یعنى حضرت خضر و اصحاب کهف (29) و سیصد و سیزده تن دلداده مهدى(عجل الله تعالی فرجه الشریف) به راه مى افتند تا در حکومت امام عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) خدمات شایسته خود را انجام دهند. امام رضا(علیه السلام)فرمود: خضر آب حیات نوشیده، تا نفخ صور زنده است... و خداوند وحشت قائم ما را درروزهاى غیبتش به وسیله او به انس تبدیل مى کند. (30) تمام گنجهایى که در طول تاریخ به گونه اى زیر زمین پنهان مى شود، به فرمان پروردگار ظاهر گشته، دراختیار آخرین ذخیره الهى و مصلح حقیقى قرار خواهد گرفت. از گنجهاى قسطنطنیه گرفته تا گنج کعبه و سایر اشیاى گرانبهایى که ده ها و صدها هزار سال پیش براى چنین روزى و چنین کسى پنهان شده است. 
طاووس گوید: اموال و اشیاى گرانبهایى که در درون کعبه بود،عمر را نگران کرد. او مى گفت: نمى دانم با آنها چه کنم. آیاآنها را به حال خود واگذارم یا بیرون آورده، در راه خدا قسمت کنم. 
حضرت امیر به عمر فرمود: از تقسیم آنها چشم بپوش; زیرا توصاحب این کار نیستى. کسى که عهده دار این کار مى شود، جوانى ازقریش است. او در آخرالزمان آنها را بیرون آورده، در راه خداتقسیم مى کند. (31) على(علیه السلام) درباره گنج قسطنطنیه مى فرماید:امام مهدى(عجل الله تعالی فرجه الشریف) با همراهان خود به شهر قسطنطنیه که محل پادشاهى و سکونت پادشاه روم است. مى رسد. پس سه گنج از آنجابیرون مى آورد: گنجى از جواهرات و گنجى از طلا و گنجى از نقره. 
او همه آنها را بین سپاهیانش قسمت مى کند. (32) امام باقر(علیه السلام)مى فرماید: «ویظهرالله له کنوز الارض و معادنها» و ظاهرمى گرداند خداوند براى او گنجهاى زمینى و معادنش را. (33) درپایان این نوشتار، یادآورى چند نکته ضروررى مى نماید: 
1- بدون شک وجود این همه آیات و نشانه ها از پیامبران سلف دردست آخرین ذخیره الهى، نشانه اقتدار مهدى(عجل الله تعالی فرجه الشریف) است تا مردم آن زمان بدانند که امام زمان با چه قدرت عظیمى وارد صحنه مى شود. 
افزون براین، هریک از این آثار نفیس، کارآیى خود را خواهدداشت و این دیگر به دست مهدى(عجل الله تعالی فرجه الشریف) است که از این ذخایر چگونه بهره بردارى کند. 
2- این آثار و اشیاى گرانبها، احتمالا براى اتمام حجت برانسانها، به ویژه پیروان ادیان الهى، در اختیار امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) است; بدین معنى که پیروان هر دین و پیامبرى، وقتى که عیسى و برخى از پیامبران مرسل، با آثار شاخص انبیا را همراه امام عصر مى بینند، دیگر هیچ عذر یا بهانه اى براى پیروى نکردن نخواهند داشت. 
3- شاید علت اینکه برخى از آثار و ذخایر در برخى مناطق دوردست مدفون گردیده، این باشد که حضرت مهدى(عجل الله تعالی فرجه الشریف) با رفتن به آن مناطق و بیرون آوردن آنها باعث هدایت مردم آن سامان شود. 

 

پى نوشت ها : 
1- تلخیص المتشابه، ج 1، ص 417. 
2- الصراط المستقیم، ج 2، ص 260. 
3- عقدالدرر، ص 277. 
4- غیبه نعمانى، ص 243. 
5- معجم احادیث الامام المهدى، ج 3، ص 244 و 387. 
6- غیبه نعمانى، ص 242. 
7- معجم احادیث الامام المهدى، ج 3، ص 386. 
8- همان، ص 387. 
9- همان، ص 201. 
10- بصائرالدرجات، ص 183. 
11- همان، ص 188. 
12- و 13 الشیعه و الرجعه، ج 1، ص 164. 
14- همان، ج 1، ص 163. 
15- معجم احادیث الامام المهدى،ج 3،ص 292. 
16- بصائرالدرجات، ص 175. 
17- همان، ص 188. 
18- معجم احادیث الامام المهدى،ج 3،ص 120. 
19- بصائرالدرجات، ص 135. 
20- الشیعه و الرجعه، ج 1، ص 419. 
21- بصائرالدرجات، ص 142. 
22- همان، ص 147. 
23- همان، ص 151. 
24- معجم الامام المهدى، ج 3، ص 388. 
25- بصائرالدرجات، ص 151. 
26- غیبه نعمانى، ص 311. 
27- در عقدالدرر، ص 278 چنین آمده است: عیسى به دستورپروردگار همراه هفتاد هزار فرشته به زمین مى آید. 
28- معجم احادیث الامام المهدى ، ج 3، ص 317. 
29- بحارالانوار، ج 53، ص 77. 
30- کمال الدین، ج 2، ص 390. 
31- الشیعه و الرجعه، ج 1، ص 211. 
32- همان، ص 161. 
33- همان، ص 389.

 

منبع : فرهنگ کوثر، شماره 33