جمعه, 18 تیر 1395 ساعت 09:00
خواندن 801 دفعه

اعجاز الهی پشتوانه قیام امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف - سید مجتبی موسوی لاری

اشاره:‌

آیت‌الله سید مجتبی موسوی لاری مؤسس و مسئول «مرکز نشر معارف اسلامی در جهان» است. این مرکز که در کمال ناباوری، بیش از سه چهار کارمند ندارد، سی سال است که به همت ایشان تشکیل شده و در زمینه نشر احکام و آموزه‌های اسلام به زبان‌های مختلف، در سطح جهان فعالیت می‌کند. این مرکز تاکنون بیش از ده‌ها‌هزار نفر را به اسلام و مذهب جامع تشیع هدایت نموده است.آنچه می‌خوانید، گفتاری از ایشان در رابطه با امام عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) و قیام آن حضرت است که تقدیم حضورتان می‌گردد.

متأسفانه «مسئله مهدویت» در طول تاریخ دستاویز حركت‌های انحرافی شده و ما شاهد مدعیان دروغین زیادی بوده، هستیم و خواهیم بود. چون مسئله مهدویت یك جریان زنده تاریخ است. به همین خاطر، به همان اندازه كه باید ترسیم شخصیّت فردی و اجتماعی حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) منطبق با قرآن و حدیث باشد، چگونگی تحصیل ظهور و نوع حكومت آن حضرت(عجل الله تعالی فرجه الشریف) نیز باید داری چنین ویژگی باشد.

از برداشت‌های سلیقه‌ای و مغایر با قرآن و سنّت باید پرهیز كرد امّا این دلیل نمی‌شود كه راه را برای ارائه تحلیل‌ها به خاطر زاویه دید آنها بست. هرچند اگر [سخنی] ارائه می‌شود نباید خارج از دایره قرآن و سنّت یا در تعارض و تضاد با آنها باشد.

ظهور دارای علاماتی است: علایم حتمی و علایم غیر حتمی. در مسئله ظهور باید منتظر علامات حتمی كه در روایات آمده و همه نسبت به آن اتفاق نظر دارند، بود نه علامات غیر حتمی، كه امكان دارد در هر عصری تكرار شود. آنچه می‌خواهم عرض كنم در خصوص نوع ظهور حضرت(عجل الله تعالی فرجه الشریف) و تفاوت آن با دیگر پدیده‌ها و اتفاقات تاریخی است. به زبان ساده‌تر پاسخ به این پرسش كه ظهور و انقلاب حضرت ولی عصر(عجل الله نعالی فرجه الشریف) از چه جنسی است؛ آیا مشابه آن در تاریخ وجود داشته است یا نه؟ اگر وجود داشته، در فهرست كدام خیزش‌ها و انقلاب‌ها و حركت‌های تاریخ بشر می‌باشد؟ 

وقایع، دگرگونی‌ها، تحولات و انقلاب‌هایی كه انسان‌ها از روز نخست تا به امروز با آن رو به رو بوده‌اند؛ مانند بعثت پیامبران الهی، حكمرانی زمامداران، جنگ‌ها و صلح‌ها، برخی از جمله بلایای طبیعی‌اند؛ همچون زلزله و سیل. این اتفاقات از دو حال بیرون نیست؛ یا این اتفاقات عادی بوده یا غیر عادی؛ اتفاقات عادی هم به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ قابل پیش‌بینی یا غیر قابل پیش‌بینی. ما در زندگی خود و در رخدادهای سیاسی و اجتماعی، بسته به معلوماتمان و پیشنه ذهنی كه از رخدادهای مشابه داریم، برخی از این رخدادها و پدیده‌ها را از قبل پیش‌بینی می‌كنیم. مثلاً می‌دانیم زندگی بر روی یك گسل یا یك خطّ زلزله ـ مانند اندونزی ـ به هر حال زلزله‌ای در پی خواهد داشت. خراب شدن منازل عادی در یك زلزله شش ریشتری معمولی و عادی است و قابل پیش‌بینی یا شكست یك گردان پیاده نظام با سلاح‌های سبك و بدون سلاح‌های ضدّ زره در مقابل یك لشكر مكانیزه تانك در یك منطقه مسطح قابل پیش‌بینی است. به اصطلاح امروز به روی كاغذ شكست گردان پیاده نظام حتمی است، هم عادی و هم قابل پیش‌بینی. امّا یك‌بار خانه‌های عادی در یك زلزله شش ریشتری خراب نمی‌شود یا یك گردان پیاده بر یك لشكر زرهی پیروز می‌شود باز هم عادی است امّا غیر قابل پیش‌بینی. در همین زمان خودمان خیلی از چیزهای غیر قابل پیش‌بینی را دیدیم؛ فروپاشی ابرقدرت شرق، سقوط صدام و... چه كسی باور می‌كرد ابرقدرتی با داشتن بمب اتمی با آن وسعت و قدرت، صدام با آن حمایت‌های بین‌المللی از او سقوط كنند، عادی بود امّا غیر قابل پیش‌بینی. چه كسی باور می‌كرد یك عده جوان شیعه در جنوب لبنان که نه پایگاهی در بین دولتمردان خود دارند و نه دارای حمایت خارجی هستند و از آن طرف همه دنیا به دشمنشان هر نوع كمك نظامی، تبلیغاتی و رسانه‌ای حتّی همه كشورهای عربی بدشان نمی‌آمد كه حزب‌الله سقوط كند. در چنین شرایطی 33 روز مقاومت كنند و بعد هم پیروز شوند. این اتفاق عادی بود امّا غیر قابل پیش‌بینی. بهترین نمونه همین انقلاب اسلامی ایران بود. عادی امّا غیر قابل پیش‌بینی. این غیرقابل پیش‌بینی‌ها گاهی پشتوانه امداد الهی دارد، امّا این امداد الهی در مجرای طبیعی و رابطه علّی و معلولی حاكم بر جهان طبیعت اتفاق می‌افتد كه ما هر یك به نوبه خود در زندگی فردی و اجتماعی، رخدادهای سیاسی و پدیده‌های طبیعی شاهد آن بوده‌ایم. تجلّی این امداد در مقیاس بزرگ‌تر پیروزی انقلاب و مقاومت در برابر هجمه‌های بزرگ است. 

امّا منظور از [پدیده] غیر عادی، داشتن پشتوانه اعجاز است؛ رخدادهایی كه گرچه این هم از نوع غیر قابل پیش‌بینی محسوب می‌شود و از این به بعد با اتفاقات عادی نوع دوم اشتراك دارد امّا ماهیّتاً متفاوت است یعنی خارج از اراده مجرای طبیعی و رابطه‌ای علّی معلولی. درست مانند تفاوت عصای حضرت موسی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) با سحر ساحران، تفاوت زنده كردن مردگان توسط حضرت عیسی(علیه السلام) با معالجه بیماران توسط اطبای آن عصر و تفاوت قرآن كریم با كتاب‌های دیگر.

مسئله ظهور حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) اتفاقی غیرعادی و از نوع اعجاز است، نه امداد. این اتفاق پشتوانه اعجاز دارد، همان گونه كه بعثت پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) داشت. انقلاب اسلامی نیز پشتوانه امداد الهی داشت. چه كسی باور می‌كرد یك سیّد با دست خالی یكه و تنها قیام كند، در برابر دو ابر قدرت ایستادگی كند و بار دیگر نام و یاد خدا را در عرصه اجتماع و سیاست در كلّ جهان زنده كند. كسی باور نمی‌كرد امّا پشتوانه او امداد بود؛ امداد الهی در مجرای طبیعی و رابطه علی و معلولی حاكم بر جهان طبیعت. چه كسی باور می‌كرد یتیمی با دست خالی به پا خیزد، ندای توحید را سر دهد، بیش از همه پیامبران الهی اذیت شود و همه موانع راه جهانی شدن دین اسلام تا آخر‌الزّمان را بر دارد؟ این امر غیر عادی است و پشتوانه اعجاز دارد.

قیام حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) و حكومت آن حضرت پشتوانه اعجاز دارد، یعنی از سنخ حركت انبیا است. این قیام پشتوانه‌ای خارج از دایره رابطه علّی و معلولی حاکم بر جهان طبیعت دارد. هم قرآن و سنّت، هم عقل بر این امر مهر تأیید می‌زند. پشتوانه حركت حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) در همه مراحل پشتوانه اعجاز دارد؛ هم در تأسیس حكومت، هم در تثبیت آن و هم در گسترش حركت توحیدی در جهان. و الّا چگونه می‌شود 313 نفر بدون پشتوانه اعجاز و تنها بر پایه رابطه علّی و معلولی حاكم بر جهان طبیعت در زمانی كوتاه بر جهان حكمرانی كنند. اگر قرار باشد با سیر طبیعی باشد، حداقل باید این افراد در بین مردم از پیش شناخته شده، مقبولیت یافته، قدرت مدیریتی خود را به اثبات رسانده، بحران‌ها را مدیریت كرده، بتوانند در مقابل دشمن و حركت‌های سیاسی، نظامی، فرهنگی و اقتصادی به پیروزی برسند. خوب این اقدامات زمان می‌خواهد، ابزار می‌خواهد، امكانات می‌خواهد. بنابراین در یک سیر طبیعی غیرممكن است كه همه این اتفاقات در یك زمان كوتاه صورت بگیرد. پس حركت حضرت مهدی(عجل الله نعالی فرجه الشریف) برخوردار از یك پشتوانه مستحكم و خلل‌ناپذیر به نام اعجاز، از نوع اعجاز پیامبران است.

 

دانلود مقاله


منبع : ماهنامه موعود -  شماره 97