پنج شنبه, 05 آذر 1394 ساعت 09:00
خواندن 1061 دفعه

امام صادق علیه السلام از نظر اهل سنت - سید مرتضی حسینی شاه ترابی

همه مسلمانان (شیعه و سنی) برای خاندان پیامبر(صلی الله علیه و آله) و اهل بیت: احترام و جایگاه خاصی قائل‌اند که نظیر آن را برای دیگران قائل نیستند. این علاقه و دلبستگی به خاندان پیامبر(صلی الله علیه و آله)، نقطه اشتراک تمامی مسلمانان است و می تواند عاملی برای پیوند و نزدیکی آحاد جامعه اسلامی به یکدیگر باشد. امام صادق(علیه السلام) به عنوان یکی از مصادیق و افراد این خاندان، علاوه بر جایگاه مذهبی ویژه‌اش در میان شیعیان، مورد توجه اهل سنت  بوده و می‌باشد.
این نوشتار، تلاشی است برای بازشناسی شخصیت امام صادق(علیه السلام) براساس منابع اهل سنت. البته پیش از این، برای معرفی امام صادق(علیه السلام) کتاب‌های متعددی توسط نویسندگان معاصر مسلمان نگاشته شده است که مهم‌ترین آنها عبارت‌اند از:
1. الامام الصادق(علیه السلام)، استاد عبدالحلیم جندی.
2. الامام الصادق(علیه السلام)، محمد حسین مظفر. 
3. الامام الصادق(علیه السلام) حیاته و آرائه و فقهه، استاد محمد ابوزهره.
4. الامام الصادق(علیه السلام) و المذاهب الاربعه، استاد اسد حیدر(6ج).
5. الامام جعفر بن محمد الصادق(علیه السلام)، گروهی از نویسندگان مجمع جهانی اهل بیت:.
6. موسوعة الامام الصادق(علیه السلام)، آیت الله سید محمد کاظم قزوینی.

 اما هیچ یک ازاین کتاب ها با رویکردی که مد نظر این نوشتاراست، نوشته نشده است. با این حال، در سال های اخیر کتاب دیگری تحت عنوان «امام صادق علیه السلام از دیدگاه اهل سنت ، به قلم مهدی لطفی، نگاشته شده است. ولی این کتاب نیز در نیل به مقصود، آنچنان که شایسته است، کامیاب نبوده است؛ چون در واقع، یک بررسی تطبیقی میان دیدگاه اهل سنت و شیعه انجام داده و بیشتر جنبه کلامی یافته است تا جنبه گزارشی. به همین دلیل و برای احتراز از ابتلای به این نقصان، در ساماندهی نگاشته حاضر تلاش شده است در انتقال دیدگاه اهل سنت رعایت امانت صورت گیرد و از توضیح و تطبیق سازی اجتناب شود، تا مخاطب به خوبی دریابد که امام صادق  علیه السلام از نظر اهل سنت چگونه شخصیتی است و دارای چه جایگاهی می باشد. 
 قلمرو این تحقیق، کتاب هایی است که از سده های نخست هجری تا دوران معاصر نگارش یافته است، اما به نگاشته های معاصر نمی پردازد، به جز یک مورد که نوشته عمررضا کحاله است. محدوده مکانی این تحقیق نیز پهنای گسترده سرزمین های اسلامی است. بنابراین، آنچه در ادامه این نوشتار می آید، انعکاس نظرات و دیدگاه های بزرگان اهل سنت درباره امام صادق علیه السلام می باشد. 
 اهمیت این پژوهش دراین است که امام صادق  علیه السلام به عنوان یکی از مصادیق اهل بیت: و مشترکات مسلمانان می تواند مورد تأکید نخبگان و عالمان دینی جامعه اسلامی قرار گرفته و برای یکپارچگی و همدلی مسلمانان مثمرثمر قرار گیرد. ان شاءالله.

 

دالود مقاله

 

منبع: فصلنامه فرهنگ کوثر- شماره 82