سه شنبه, 28 آذر 1391 ساعت 10:07
خواندن 1039 دفعه

فرقه هاى شيعه - على ربانى گلپايگانى

چکیده :

در كتب ملل و نحل، براى شيعه فرقه هاى بسيارى ذكر شده و حتى گفته شده است كه حديث معروف افتراق امت (هفتاد و سه فرقه) بر فرقه هاى شيعه منطبق مى گردد

متن مقاله :

در كتب ملل و نحل، براى شيعه فرقه هاى بسيارى ذكر شده و حتى گفته شده است كه حديث معروف افتراق امت (هفتاد و سه فرقه) بر فرقه هاى شيعه منطبق مى گردد، ولى بايد توجه داشت كه اولا: برخى از اين فرقه ها مانند غلات و شعب آن و. . . ، حقيقتا از انشعابات شيعه نبوده و دانشمندان شيعه آنها را تكفير نموده اند، و ثانيا: حقيقت انشعاب در مذهب شيعه اين است كه در مسئله امامت، كه معرف مكتب تشيع است، اختلافاتى وجود داشته باشد، ولى اختلاف در مسائل اعتقادى ديگر معيار شناخت فرقه هاى شيعه نيست.
بر اين اساس، ذكر بسيارى از اين فرقه ها، از قبيل هشاميه، يونسيه، نعمانيه و. . . به عنوان فرقه شيعه واقع بينانه نيست، ثالثا: تعداد بسيارى از فرقه هايى كه در مسئله امامت از آنها ياد شده است، بر فرض واقعيت داشتن آنها، زمان كوتاهى بيش دوام نياورده و به كلى محو گرديده اند، مثلا پس از شهادت امام عسكرى (عليه السلام) فرقه هاى چهارده گانه اى براى شيعه نقل گرديده كه هيچ اثرى از آنان يافت نمى شود و حتى واقعيت داشتن آنها نامعلوم است، چنانكه شيخ مفيد پس از ذكر فرقه هاى چهارده گانه گفته است:

«در اين زمان (373 هجرى) جز اماميه (اثنا عشرى) كه به امامت حضرت مهدى (عجل الله تعالی فرجه الشریف) معتقدند، فرقه اى وجود ندارد، و فرقه هاى ديگر منقرض شده و جز حكاياتى غير قابل اعتماد از آنان در دست نيست » . (1)

محقق طوسى نيز پس از اشاره به فرقه هايى كه در كتاب ملل و نحل براى شيعه ذكر گرديده گفته است:

«اينها اختلافاتى است كه درباره شيعه نقل شده است، ولى از اكثر آنها جز در كتابهاى غير قابل اعتماد اثرى يافت نمى شود، و برخى از اين فرقه ها مانند غلات و گروهى از باطنيه خارج از اسلام اند» . (2)

علامه طباطبائى نيز پس از اشاره به فرقه هاى كيسانيه، زيديه، اسماعيليه، فطحيه و واقفيه گفته است:

«ديگر پس از امام هشتم تا امام دوازدهم كه نزد اكثريت شيعه، مهدى موعود است، انشعاب قابل توجهى به وجود نيامد، و اگر وقايعى نيز در شكل انشعاب پيش آمده چند روز پيش نپاييده و خود به خود منحل شده است، مانند اينكه جعفر فرزند امام دهم پس از حلت برادر خود (امام يازدهم) دعوى امامت كرد و گروهى به وى گرويدند، ولى پس از چند روزى متفرق شدند و جعفر نيز دعوى خود را تعقيب نكرد، و همچنين اختلافات ديگرى در ميان رجال شيعه در مسائل علمى كلامى و فقهى وجود دارد كه آنها را از انشعاب مذهبى نبايد شمرد» . (3)

فرقه هاى اساسى شيعه

در مورد تعداد فرقه هاى اساسى شيعه (اصول فرقه شيعه) چند قول است:

بغدادى آنها را سه فرقه دانسته است: «زيديه، كيسانيه و اماميه » . وى در آغاز غلات را نيز از انشعابات شيعه دانسته، ولى بعدا ياد آور شده است كه چون آنان از اسلام خارج شده اند از فرقه هاى اسلامى به شمار نمى آيند. (4)

رازى غلات را نيز بر تعداد آنان افزوده است (5) و شهرستانى اسماعيليه را نيز بر شمرده و فرقه هاى اصلى شيعه را پنج فرقه دانسته است. (6)

محقق طوسى نيز در قواعد العقائد با نظريه بغدادى موافقت نموده و اصول فرقه هاى شيعه را زيديه، كيسانيه و اثنا عشريه دانسته است. اين سه فرقه در وجوب نصب امام بر خدا اتفاق نظر دارند، ولى دو فرقه غلات و اسماعيليه امامت را واجب «من الله » مى دانند نه واجب «على الله » . (7)

قاضى عضد الدين ايجى نيز اصول فرقه هاى شيعه را سه فرقه غلات، زيديه و اماميه دانسته است. (8) و بالاخره علامه طباطبائى انشعابات اصلى شيعه را در زيديه، اسماعيليه و اثنا عشريه خلاصه كرده است. (9)

يادآور مى شويم اگر ملاك در بيان فرقه هاى اماميه يا شيعه كلام شيخ مفيد باشد كه هر كس قائل به نص در مسئله امامت بوده و على (عليه السلام) را امام و جانشين بلا فصل پيامبر بداند امامى و شيعى ناميده مى شود، سخن شهرستانى جز در مورد غلات صحيح است و اماميه مشتمل بر فرقه هايى چون فطحيه و ناووسيه نيز مى گردد، و اگر ملاك فرقه هاى موجود شيعه است نه آنها كه منقرض شده اند، در اين صورت كلام علامه طباطبائى استوار است.

ما در اين بحث، عمده فرقه هاى شيعه را كه در مسئله امامت پديد آمده اند به اجمال يادآور مى شويم، ولى از فرقه هايى چون هشاميه، يونسيه، زراريه و مانند آن كه ربطى به مسئله امامت ندارند بحث نخواهيم كرد و در مورد غلات نيز با نظريه بغدادى موافقيم كه آنها در حقيقت جزو هيچ يك از فرقه هاى اسلامى نيستند، و درباره پيروان فرقه هايى كه منقرض شده، يا در مسائل كلامى آرا و عقايد زيديه، اسماعيليه و اماميه را پذيرفته اند، به اختصار خواهيم گذشت. در حقيقت محور بحث مشروح ما را فرقه هاى زيديه، اسماعيليه و اماميه تشكيل مى دهند.

 

پى نوشت ها:

1- الفصول المختاره، ص 321.

2- تلخيص المحصل، ص 413.

3- شيعه در اسلام، ص 61.

4- الفرق بين الفرق، ص 23- 21.

5- تلخيص المحصل، ص 408.

6- الملل و النحل، ج 1، ص 147.

7- قواعد العقائد، ص 110.

8- شرح المواقف، ج 8، ص 285.

9- شيعه در اسلام، ص 32.

 

منبع : فرق و مذاهب كلامى

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن