شنبه, 10 فروردين 1392 ساعت 11:57
خواندن 1513 دفعه

علاقه شیعیان به اهل بیت(علیهم السلام) بر اساس موازین عقلی است

آیت‌الله سیدان گفت: سفرهای شیعیان به عراق با وجود انفجارهایی که در این کشور اتفاق می‌افتد، به دنیا نشان می‌دهد که هر اتفاقی پیش بیاید، شیعیان شیفته خاندان پیامبر هستند .

به گزارش شفقنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بصیرت ، آیت‌الله سیدجعفر سیدان در مراسم اولین شب قدر ماه رمضان امسال که در حسینیه بیت الرضا (علیه السلام) مشهد برگزار شد ، تاکید کرد: شب قدر در ارتباط با این چند شب پیش رو است و مقارن شدن آن با شهادت حضرت علی علیه‌السلام برای بهره‌برداری بیشتر از این اوقات است .
وی افزود: شب نوزدهم شبی است که زمینه شهادت حضرت علی علیه‌السلام پدید آمد که پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) از این شب خبر داده و خود حضرت علی علیه‌السلام نیز در موارد مختلف از سحرگاهان شب نوزدهم رمضان خبر داده بودند؛ علی علیه‌السلام شخصیتی است که حتی نفس کشیدن فرشتگان نیز به امر او و ائمه اطهار است ولی طبق موازین و سنت‌های این عالم از دست مردم آن گرفته می‌شود.
این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنان خود گفت: از مسائلی که در قرآن کریم و روایات بسیار زیاد بر آن تأکید شده، مسئله دعا است یعنی توجه به خدا و راز و نیاز با حضرت حق.
آیت‌الله سیدان تصریح کرد: اهمیت ارتباط‌گیری با خداوند از نظر عقلی روشن است زیرا درخواست از خدا یعنی ارتباط با قدرت بی‌عجز، علم بی‌جهل و نیز لطف و رحمتی خارج از تصور که به حکم عقل، بسیار کار پسندیده‌ای است و همچنین در نظر قرآن و احادیث نیز فراوان آمده که دعا امر مهمی است.
وی افزود: خداوند در اواخر سوره فرقان می‌فرماید: «ای پیامبر ما! به بندگان بگو اگر دعای شما نباشد، به شما اعتنا نداریم»؛ اعتنای خداوند به معنی پول، قدرت و شهرت نیست، بلکه رستگاری، هدایت و سعادتمندی ابدی است بنابراین انسان نباید از خداوند و دعای او غفلت کند.
این استاد برجسته حوزه دعا را دارای اقسامی دانست و گفت: فقط یاد خدا به وسیله صفات او که در اصطلاح به آن ذکر گفته می‌شود، یاد خدا و خواستن چیزی از او که در اصطلاح به آن دعا می‌گویند و نیز یاد او به صورت خاص، در زمان خاص و با کلمات و اذکار خاص که در اصطلاح به آن ورد گویند، سه قسم دعا کردن است.
آیت‌الله سیدان تأکید کرد: در قرآن کریم دعاهای زیادی مثل دعاهای انبیاء به انسان تعلیم داده شده و در بیانات پیامبر و ائمه نیز دعاهای فراوانی آمده است که اعتقادات، اخلاق، دستورالعمل زندگی، عوامل تکامل و رشد و نیز دنیایی از حکمت در آنها نهفته است.
وی به دعای ابوحمزه ثمالی اشاره کرد و گفت: حضرت سجاد علیه‌السلام، شب‌های ماه رمضان مقدار زیادی نماز می‌خواندند و بعد از آن دعای مفصلی را می‌خواندند که ابوحمزه ثمالی از ایشان نقل کرده است. یکی از بخش‌های این دعا این است که حضرت خطاب به خداوند می‌فرمایند: «آقای من! دوستی دنیا را از دل من خارج کن».
این استاد برجسته حوزه توضیح داد: از کلمه «دنیا»، پول و قدرت به ذهن می‌آید که این دو در ارتباط با انسان به دو گونه مطرح می‌شوند. اول این‌که به عنوان ابزاری برای رشد، تکامل، معنویت و کارهای خوب استفاده شوند و انسان شیفته آنها نباشد به طوری که پول و قدرت بر او حاکم شوند که در این صورت به آن حُب دنیا گفته نمی‌شود.
آیت‌الله سیدان به گونه دوم اشاره کرد و گفت: دوم آن است که انسان شیفته دنیا باشد و حاضر شود از راه‌های خلاف هم به آن برسد که اگر انسان شیفته و اسیر پول، قدرت و امکانات این عالم شد، به همه فسادها و بدبختی‌ها کشیده می‌شود که از مهم‌ترین عوامل بدبختی است و حضرت به ما یاد می‌دهند که از خدا بخواهیم تا از دل ما بیرون شود.
وی به فراز دیگری از این دعا اشاره کرد و گفت: در مرحله دوم، حضرت می‌فرمایند: «خدایا مرا آنچنان به خوبی‌ها موفق کن که بین من و پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) جمع شود»؛ منظور حضرت این است که میان اطرافیان بهترین مخلوق خدا، حضرت محمد مصطفی(صلی الله علیه و آله) باشم که راه این توفیق بزرگ، این است که انسان از نظر تقوی و پرهیزکاری جدی باشد.
این استاد برجسته حوزه در پایان تصریح کرد: این محبت در دل بسیاری از شیعیان وجود دارد همچنانکه با وجود انفجارهای زیادی که در کشور عراق اتفاق می‌افتد، کوچک و بزرگ و پیر و جوان به عتبات عالیات این کشور مشرف می‌شوند و این امر به دنیا نشان می‌دهد که علاقه شیعیان بر اساس موازین عقلی است و هر اتفاقی پیش بیاید شیفته خاندان نبوت خواهند ماند.
منبع: شفقنا